25 Mayıs Cumartesi 2024
AnasayfaGüzellikCilt BakımıOlgun Cilt ve Özellikleri Nelerdir

Olgun Cilt ve Özellikleri Nelerdir

Olgun Cilt ve Özellikleri Nelerdir?

Yaşımız ilerledikçe cildimizin belirli bir özel bakıma ihtiyacı vardır. Unutmayalım ki cildimizin tipi ne olursa olsun belirli bir dönemden sonra özel bir bakım gerekecektir. Dermatolojik olarak kırk yaş ve üstü ciltler “olgun cilt” olarak nitelendirilmektedir. Yaş ilerledikçe hücresel yenilenme süreci yavaşlar ve cilt doğal esnekliğini kaybeder. Kısacası yaşımız ne kadar ilerlerse cilt o kadar incelir. Peki olgun cilt ve özellikleri hakkında bilgi sahibi misiniz?

Menopoz sonrası özellikle kadınlarda ciddi bir seviyede cildin inceldiği gözlemlenmiştir. Cildin incelmesi sonucu bayanlarda leke ve çizgi oluşumu meydana gelir. Birde menopoz döneminde bayanların östrojen hormonunun artması söz konusu… Buda hiç daha önce sivilce ve siyah nokta problemi yaşamayan kadınlarda bile cilt problemleri yaşanmasına neden olmaktadır. Olgun cilde yapılan bakım sadece yaşlanmayı geciktirici bir bakım olduğu zannedilir. Fakat uygulanan bakım cildi yenilediği gibi canlılığının korunmasını sağlar.

Cildinize gençlik döneminde ne kadar iyi bakarsanız bakın olgunluk dönemiyle birlikte cildiniz büyük bir değişime girecektir. Dolayısıyla cildiniz bu dönemde hiç olmadığı kadar hassastır. Olgun bir cilt bu yüzden hem gündüz hem de gece cilt bakımını gerçekleştirmek zorundadır. Uzmanlar olgun ciltler için her gün kullanabilecekleri, cilt tiplerine uygun olan gece ve gündüz kremlerini tavsiye etmektedir.

Peki, gece ve gündüz kremleri ne işe yaramaktadır?

Gündüz kullanılan bu kremler gün içerisinde dışarıdan gelen (ışık, sıcaklık, hava kirliliği) faktörlere karşı cildinizi korurken aynı zamanda nem ve parlaklığını kaybetmemesine yardımcı olmaktadır. Gece kullanılan kremler ise siz uyurken tüm gece cildinizi onarır. Bu kremler uzun süreli kullanıldığında ise cildi yenileyerek, canlılığını yeniden kazanır. Uzmanlar gece ve gündüz kremlerinin ayrı kullanılmasını kesinlikle tavsiye etmemektedir. Bu iki kremi birlikte düzenli olarak kullanırsanız çok daha iyi sonuçlar alabilirsiniz. Gündüz kremi yardımıyla cildiniz dış etkenlere karşı korunurken gece kremi ile dinlenme ve yenilenme şansı elde eder.

Gece ve gündüz kremlerinin yanı sıra olgun cilde sahip her bay veya bayan cilt yapısına uygun bir nemlendirici krem kullanmalıdır. Olgun ciltlerde zamanla yağ hücreleri işlevini yitirir. Bunun sonucunda da yığılarak cilt üzerinde katmanlar oluşmasına neden olur. Buda ciltte kuruluğu sebep olmaktadır. Dolayısıyla cildimizde oluşan bu kuruluğu yok etmek için nemlendirici kremlerden yararlanmalıyız.

Cilt bakımı bölümümüzdeki tüm makalelerimize BURADAN ulaşabilirsiniz.

SOSYAL MEDYA

0BeğenenlerBeğen
1TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

POPÜLER KONULAR

İLGİLİ MAKALELER