16 Nisan Salı 2024
AnasayfaGüzellikCilt BakımıHamilelikte Oluşan Cilt Lekeleri

Hamilelikte Oluşan Cilt Lekeleri

Hamilelikte Oluşan Cilt Lekeleri

Hamilelik döneminde en çok karşılaşılan sorunlardan bir tanesi de ciltte meydana gelen lekelenmelerdir. Hamilelikte oluşan cilt lekeleri bayanlarda salgılanan östrojen hormonu, güneşin ultraviyole ışınlarına olan hassasiyetinin artmasından dolayı artmaktadır. Bu ışınlar da en çok yüz ve el bölgelerinde hassasiyete yol açtığından dolayı güneşten iyi korunması son derece önemlidir. Bununla birlikte genetik anlamda kadında cilt lekesi oluşumuna karşı bir yatkınlık söz konusu ise hamilelikte, artan östrojen hormonu vücudu bu kısımlarında kahverengi lekelerin oluşumuna yol açacaktır.

Hamilelikte cilt lekeleri nasıl geçer?

Daha önce de bahsetmiş olduğumuz gibi östrojen hormonunun salgılanması, hamilelik süresince artacağından dolayı cildin ultraviyole ışınlarından korunması bu anlamda büyük önem arz etmektedir. Hamilelik sürecinde gerek anneye gerekse bebeğe herhangi bir zararı bulunmayan ve eczanelerden temin edebilirsiniz. Ultraviyole koruması içeren ve dermatolog onaylı olan kremlerden her gün düzenli olarak muhakkak kullanılması gerekmektedir.

Bu lekeler anne adaylarının yüz bölgesinde, göğüs başlarında, karın ya da genital bölgelerinde ortaya çıkmaktadır. Lekelerin rengi ve farklı boyutlarda olabilmektedir. Oluşan bu lekeler, çoğunlukla doğumu takip eden ilk bir yıl içerisinde kendiliğinden kaybolurlar. Bununla birlikte lekelerin kaybolmaması durumunda bu soruna yönelik olarak uygulanabilecek birtakım tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Bu tedaviler arasında lazer tedavisi, PRP tedavisi, ışık dolgu ve kimyasal peeling yer almaktadır.

Hamilelikte cilt lekeleri önlenmek için ne yapılmalı

Hamilelik döneminde yaşanan cilt lekeleri bu dönemde hormonal değişikliklerin söz konusu olması dolayısıyla ortaya çıkmaktadır. Hamilelik döneminde cilt lekeleri oluşumunun önüne geçmek mümkündür. Bunun için cilde en az SPF 30 güneş koruyucu krem uygulamak son derece yararlı olacaktır.

Cilt lekeleri esmer tenli anne adaylarında daha belirgin şekilde seyretmektedir. Bu süreçte gözlenen lekeler, hamileliğin henüz ilk aylarındayken ortaya çıkmaya başlamaktadır. Bunların yanı sıra hormonal değişim ve kalıtımsal etkenler, bu lekelerin oluşumunda oldukça etkili olan faktörlerdir.

Son olarak bilmelisiniz ki bu doğum lekelerinin sağlığınız açısından sizlere hiçbir tehlikesi bulunmamaktadır.

Cilt bakımı bölümümüzdeki tüm makalelerimize BURADAN ulaşabilirsiniz.

SOSYAL MEDYA

0BeğenenlerBeğen
1TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

POPÜLER KONULAR

İLGİLİ MAKALELER