25 Mayıs Cumartesi 2024
AnasayfaÇocukÇocuk EğitimiOkul Öncesi Eğitim Gerekli midir?

Okul Öncesi Eğitim Gerekli midir?

Okul Öncesi Eğitim Gerekli midir?

İlkokul yaşına gelene kadar ki dönemde okul öncesi öğretmenleri tarafından verilen ve aile ile iletişim halinde olunan bir eğitimdir. Bu eğitimle çocukların okul yaşına kadar ki sürede karakterinin gelişmesi amaçlanır. Bu dönemde verilen eğitimde çocuğun bireysel yetenekleri ve gelişim düzeyi dikkate alınır. Okul öncesi eğitim ailede, anaokulunda, kreşlerde veya çocuk kulüplerinde verilir. Okul öncesi eğitim her çocuk için mutlak bir ihtiyaçtır, çünkü çocuğun zihinsel gelişiminin büyük kısmı bu dönemde gerçekleşmektedir. Bu anlamda okul öncesi kurumları, ailelerin çalıştıkları süre içerisinde zaman geçirsinler diye çocuklarını kayıt ettirdikleri yerler olmamalıdır.

Okul Öncesi Eğitim ve Çocuğun Başarısı

Çocuklarda değerler eğitimi bu dönemde başlar. Hatta bu dönemde kazanılan değerler çocuk tarafından daha fazla benimsenmektedir. Bu nedenle çocuğun kişiliğinin olumlu şekilde ilerlemesinde bu dönem etkilidir. Çocuklar çalışkanlık, sabır, saygı, sevgi, sorumluluk, fedakârlık, kanaatkârlık, temizlik gibi değerleri bu dönemde daha çabuk kazanırlar. Çocukların okul öncesi yaşlardaki zihinsel gelişimi bir yetişkinden çok daha yüksektir. Bu gelişimi esnasında profesyonel eğitim alan çocukların hayatlarının ilerleyen döneminde daha başarılı oldukları gözlemlenmiştir. Okul öncesi eğitimi uzun bir maraton yarışın başlangıç çizgisi olarak görülebilir. İlk adımı doğru atan, yarışa iyi hazırlanan çocuklarının daha başarılı olacakları gerçektir.

Okul Öncesi Eğitimin Faydaları

Okul öncesi eğitim çocuğu hayata hazırlar. Gelişimin en iyi dönemlerinde iskelet görevi görür. Bir rehber eşliğinde bu yıllarını geçiren çocuklar hem fiziki hem de ruhi olarak daha sağlıklı bireyler olurlar. Aynı zamanda çocuktaki gizil yeteneklerin ortaya çıkarılması bakımından en uygun yaş dilimini oluşturur. Yine çocuğun bu dönemde çözülemeyen problemleri ilerleyen yaşlarda daha büyük psikolojik sorunlara yol açabilir.

  • Küçük yaşta arkadaş ortamına girdiklerin daha sosyal olurlar ve iletişim becerileri yükselir.
  • Zihinsel gelişimi yanında okul öncesi eğitim el becerilerine dayanan oyunları kapsadığından dolayı çocuğun psikomotor gelişimi akranlarına göre daha iyi ilerler. Örneğin yazmayı hızlı kavrarlar.
  • Ailesinden erken yaşta ayrılan çocuğun özgüveni gelişir. Okul hayatına geçiş zamanı geldiğinde ise uyum sorunu yaşamaz.
  • Aile ortamında çocuk kendini ifade etmeden ailesi tarafından karnı doyurulur, suyu verilir ve tuvalete götürülür. Anaokulunda ise öğretmene ya da arkadaşlarına bunu söylemesi gerekir. Bu nedenle çocuğun kelime haznesi, konuşma hızı gibi dil yetenekleri çabuk gelişir.

Okul Öncesi Eğitimin Zararları Var Mıdır?

Okul öncesi eğitimi alan çocuklar, ilkokula başladıklarında okuldan sıkılma gösterebilirler. Özellikle iki ve daha uzun süre eğitim alan çocuklarda okula gitmeme isteği görülmektedir. Yine anaokulunda olduğu gibi oyun ağırlıklı bir ortam olmadığını görünce okuldan soğuma başlayabilmektedir. Ancak bu durumlar okul öncesi eğitimi almayan çocuklarda da görülebileceğinden okul öncesi eğitimin faydalarına gölge düşürmeyecektir.

Çocuk Eğimi kategorimizde yer alan makalelerimize BURADAN ulaşabilirsiniz.

SOSYAL MEDYA

0BeğenenlerBeğen
1TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

POPÜLER KONULAR

İLGİLİ MAKALELER