Nişanda Damada Neler Alınır

0
767

Nişanda Damada Neler Alınır?

Nişan düğün öncesi gerçekleşen geleneklerden biridir ve nişanlarda gelin tarafının ve damat tarafının gerçekleştirmesi gereken bazı şeyler vardır. Bu yapılacaklar, alınacaklar yöreden yöreye, aileden aileye değişiklik göstermektedir.

Bazı geleneklerde nişanı erkek tarafı yapar ve erkeğe hiçbir şey alınmaz. Bazılarında tüm masraflar bölüşülür. Bazılarında gelin bohçası ve erkek bohçası yapar taraflar birbirlerine. Nişandan bir gün önce damat tarafı tarafından hazırlanılan gelin bohçası getirilir. Nişandan bir gün sonra ise damada gelin tarafı tarafından damat bohçası gönderilir.

Damat bohçasının içinde genellikle tıraş makinesi, parfüm seti, iç çamaşırı, gecelik, pijama, saat belki ayakkabı ve takım elbise bulunur. Bu bohçada olması gerekenler aslında damadın gündelik hayatta rahat bir şekilde kullanabileceği ürünleri içermelidir. Damat bohçasına konulacak ürünler geleneklerde olanların dışında farklılaşabilmektedir. Bu biraz gelin ve damat tarafı arasındaki ilişkiye ve kararlara da bağlıdır. Örneğin taraflar aralarında anlaşıp gelin ve damat bohçası yapmayalım da diyebilirler. Bu durumda iki taraf da bohça yapmayacaktır. Bazı geleneklerde ise gelin bohçası alışverişinde olduğu gibi damat bohçası alışverişine de damatla birlikte çıkılmakta, istedikleri alınmaktadır.

Damat Bohçasında Ne Olmalıdır?

Damat bohçası hazırlanırken damat için uygun görülen hediyeler bohça içine sıralandıktan sonra damadın birinci dereceden yakınları için de damat bohçasına hediyeler konulabilmektedir. Bu gelenek bazı yörelerde mevcuttur. Damadın annesine, babasına, varsa damadın kardeşlerine de sembolik de olsa birer hediye alıp damat bohçasına koymak uygun gelmektedir. Damat bohçasının içinde neler olacağı, neler alınması gerektiği, aslında gelinin, damadın ve sahip oldukları kültürün gelenek göreneklerine göre değişmektedir. Bu gelenek-görenekler ışığında taraflar ve aileleri ortak bir karar alarak hareket etmeli, bir sonuca varmalı ve o sonuç ışığında hareket ederek bu geleneği gerçekleştirmelidirler.

Nişanda bohça yapılmasa bile nişanda damadın ailesinin gelinlerine takı takabilecekleri gibi kız tarafı da damada altın saat takabilir. Bunun yanında damada para takabilir, altın takabilirler. Nişanda damada neler alınacağı tamamen tarafların neye karar verdiğine, nasıl anlaştıklarına, nasıl bir yol izlemeye karar verdiklerine göre değişiklik gösterecek bir durumdur. Sonuç olarak evliliğe giden bir adım olarak karşımıza çıkan nişanda damada neler alınacağı kişilerin kültür, gelenek-görenek ve aldıkları kararlara göre değişiklik göstermektedir.

Facebook Yorumları

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen adınızı buraya girin.