21 Haziran Cuma 2024
AnasayfaNişanNişanda Damada Neler Alınır

Nişanda Damada Neler Alınır

Nişanda Damada Neler Alınır?

Damat bohçası nişan öncesi gerçekleşen adetlerden biridir. Nişanlarda gelin tarafının ve damat tarafının gerçekleştirmesi gereken bazı şeyler vardır. Bu yapılacaklar, alınacaklar yöreden yöreye, aileden aileye değişiklik göstermektedir. Nişanda Damada Neler alınır, neler alınması gerekir gibi sorularınıza bu yazımızda cevap vermeye çalışacağız.

Nişandan birkaç gün önce damat tarafı tarafından hazırlanılan gelin bohçası getirilir. Nişandan bir gün sonra ise gelin tarafı tarafından damat bohçası gönderilir.

Genellikle damat bohçasının içine tıraş makinesi, parfüm seti, iç çamaşırı, pijama gibi ürünler yer almaktadır. Bu bohçada olması gerekenler aslında damadın gündelik hayatta rahat bir şekilde kullanabileceği ürünleri içermelidir.

Bu biraz gelin ve damat tarafı arasındaki ilişkiye ve kararlara da bağlıdır. Örneğin taraflar aralarında anlaşıp gelin ve damat bohçası yapmayalım da diyebilirler. Bu durumda iki taraf da bohça yapmak yerine evleri için masraf yapabilirler.

Gelin bohçası alışverişinde olduğu gibi damat bohçası alışverişine de damatla birlikte çıkılmakta, istedikleri alınmaktadır.

Damat bohçasında ne olmalıdır?

Damat bohçasında alınan hediyeler bohça içine koyulduktan sonra damadın yakınları için de hediyeler konulabilmektedir. Bu gelenek bazı yörelerde mevcuttur. Damadın annesine, babasına, varsa damadın kardeşlerine de sembolik de olsa birer hediye alıp damat bohçasına koymak uygun gelmektedir. Damat bohçasının içinde neler olacağı, neler alınması gerektiği, aslında gelinin, damadın ve sahip oldukları kültürün gelenek göreneklerine göre değişmektedir. Bu gelenek ve görenekler ışığında taraflar ve aileleri ortak bir karar alarak hareket etmeli, bir sonuca varmalı ve o sonuç ışığında hareket ederek bu geleneği gerçekleştirmelidirler.

Nişanda damada neler alınacağı tamamen tarafların neye karar verdiğine, nasıl anlaştıklarına, nasıl bir yol izlemeye karar verdiklerine göre değişiklik gösterecek bir durumdur.

Sonuç olarak nişanda damada neler alınacağı kişilerin kültür, gelenek-görenek ve aldıkları kararlara göre değişiklik göstermektedir. İmkanlar doğrultusunda bu örf ve adetin yaşatılması gerekliliğini düşünüyoruz.

Nişan bölümümüzde yer alan makalelerimize BURADAN ulaşabilirsiniz.

SOSYAL MEDYA

0BeğenenlerBeğen
1TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

POPÜLER KONULAR

İLGİLİ MAKALELER