23 Haziran Pazar 2024
AnasayfaKadıncaKadın HastalıklarıMeme Hastalıkları ve Mamografi

Meme Hastalıkları ve Mamografi

Meme Hastalıkları ve Mamografi

Meme hastalıkları arasında en çok insanı etkileyen ve en ağır sonuçları veren meme kanseri erken teşhis edilirse verdiği hasar en aza indirecektir. Bu sayede çok ciddi sorunlardan insanı kurtaracaktır. Bu yüzden kadınların 40 yaşından itibaren mamografi çektirmeleri tavsiye edilmektedir.

Radyasyon meme kanserini tetikler ama bu durum genç kadınlar için geçerlidir. Genç kadınların meme kanserine yakalanma riski düşüktür. Fakat memeleri gelişim aşamasında olduğu için hassastır ve radyasyon etkilemektedir. 40 yaşın üzerinde ise bu ihtimal minimuma indiğinden mamografi çektirmek meme kanserini tetiklemeyecektir.

Mamografi çektirmek

Mamografi ve diğer tarama yöntemleri memeye ufak da olsa bazı zararlar maalesef ki vermektedir. Ayrıca meme kanserinin insana vereceği onca zararın içinde bunun bir önemi yoktur. Ayrıca son yıllarda gelişen teknoloji mamografinin verdiği hasarı en aza indirmiştir.

Kadınların mamografiyi ihmal etmemeleri ve doktorun verdiği kontrollere uymaları gerekmektedir. Memede görülen yaralar, renk değişikliği, meme ucunun içeri kaçması, damarlarda gözle görülecek kadar çoğalma ve belirginleşme, yoğun bir şekilde kızarıklık ve portakal kabuğu gibi bir görünüm meme kanserini işaret edebilmektedir.

Bunun dışında eğer gözle görülür bir şey yoksa kadın memesine dokunarak, herhangi bir şişkinlik, kitle ve sertlik olup olmadığını kontrol etmelidir. Eğer bu belirtiler memede mevcut ise hemen doktora başvurulmalıdır, bu belirtiler dahilinde memede bir sorun varsa mamografiye başvurulacak ve meme kanseri olup olmadığı tespit edilecektir.

Bol Sağlıklı Günler Dileklerimizle…

Kadın hastalıkları kategorimizde yer alan tüm makalelerimiz bilgi amaçlı olup, tedavi amaçlı kullanılmamalıdır. Kendi sağlığınız için mutlaka doktorunuza kontrole gitmelisiniz.

Kadın Hastalıkları bölümümüzde yer alan makalelerimize BURADAN ulaşabilirsiniz.

SOSYAL MEDYA

0BeğenenlerBeğen
1TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

POPÜLER KONULAR

İLGİLİ MAKALELER