25 Mayıs Cumartesi 2024

Meme Ağrısı Sebepleri

Meme Ağrısının Sebepleri

Meme ağrısı bayanlar arasında sıkça yaşanan sorunlardan bir durumdur. Her 3 kadından 2’si meme ağrısı çeker. Göğüs ağrıları doğum kontrol hapı kullanan kadınlarda daha az sorun olurken; stres altında bulunan, fazla kahve tüketen ve sigara tiryakisi olan kadınlarda daha sık meydana gelir. Bununla birlikte hastaların çok azı tedavi gerektirecek bir düzeyde ağrı çekerler. Doktora başvuranlar ise daha çok kanser endişesiyle gelir.

Göğüs ağrılarını kendi içerisinde 3 gruba ayrılabiliriz. Dönemsel olarak oluşan göğüs ağrıları, dönemsel olmayan göğüs ağrıları, göğüs dışı meme duvarı ağrıları. İlk iki grup göğüsün dokusundan kaynaklanırken, üçüncü grup ise göğüs duvarının adale eklem sisteminden kaynaklanır.
Aynı zamanda ağrıların karakterleri ise oldukça önemlidir. Bu yüzden ağrıların ne sıklıkla yaşandığı, adet dönemiyle ilgisi olup olmadığı, nasıl geçtiği, ne kadar sürdüğü doktorunuzun tanısı için önemlidir.

Meme ağrısı için önlemler

Sert ve balenli sutyen kullanmak, ağrılı dönemlerde sutyeni geceleri çıkartmamak meme ağrılarına sebep olabilir. Ayrıca adet öncesi dönemde memelerde ödem olduğu için su ve tuz tüketimini azaltmak hatta gerekirse idrar sökücü ilaç kullanmak faydalı olacaktır.

Göğüs ağrısı çeken bayanların bu dönem içerisinde kahve tüketimini azaltmaları, sigara kullanmayı bırakmaları yâda azaltmaları ağrının şiddetini düşürecektir hatta tedavi bile edebilir.

Göğüs ağrısı yaşadığınız dönemler de doktorunuzun size önerdiği basit ağrı kesiciler de kullanılabilirsiniz. Ancak, ciddi ilaç kullanılması için hastanın en az 6 aydır günlük yaşam konforunu bozacak şekilde olan bir göğüs ağrısı çekiyor olması gerekir. Bu yüzden doktorunuzun kontrolü sonucunda önereceği ilacı kullanmanız gerekmektedir.

Bol Sağlıklı Günler Dileklerimizle…

Kadın hastalıkları kategorimizde yer alan tüm makalelerimiz bilgi amaçlı olup, tedavi amaçlı kullanılmamalıdır. Kendi sağlığınız için mutlaka doktorunuza kontrole gitmelisiniz.

Kadın Hastalıkları bölümümüzde yer alan makalelerimize BURADAN ulaşabilirsiniz.

SOSYAL MEDYA

0BeğenenlerBeğen
1TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

POPÜLER KONULAR

İLGİLİ MAKALELER