21 Haziran Cuma 2024
AnasayfaGüzellikCilt BakımıKuru Cilt Nasıl Anlaşılır

Kuru Cilt Nasıl Anlaşılır

Kuru Cilt Nasıl Anlaşılır?

Cildinizde kaşıntı, çatlak, kepeklenme ve pul pul soyulmalar varsa daha da önemlisi yüzünüz geriliyorsa cildiniz kurumuş olabilir. Peki kuru cilt sorununa karşı ne yapmalıyız. Bu oluşan kuruluğu nemlendiriciler ve kozmetik ürünler yardımıyla geçirebilirsiniz. Fakat tüm bunları denemenize rağmen bir türlü cilt kuruluğundan kurtulamıyorsanız bir dermatoloğa görünme vaktiniz gelmiş demektir. Özellikle cilt kuruluğunuzu geçirmek için rastgele kremler kullanmayın.

Bunun yerine uzmanlaşmış bir doktorun önerdiği cilt tipinize ve şikayetlerinize uygun E vitamini içeren nemlendiriciler kullanın.

Bunun yanı sıra en önemli konu ise cilt kuruluğuna neden olan faktörleri ortadan kaldırın. Mesela çok uzun süre duşta kalmayın, duştan sonra nemlendirici kremler ve yağlar kullanın, aşırı güneş ve rüzgârdan korunun.

Cilt kuruluğu kimlerde yaşanır

Yaşlanmanın etkisiyle cilt daha da kurur ve neredeyse hiç yağ üretmez. Cilt derisinin en üst tabakasında tamı tamına yüzde 10’luk bir su dilimi oluşur. Bu tabakada yer alan suyun azalması sonucu deride çatlama, kaşıntı ve dökülmeler meydana gelir.

Çoğunlukla cilt kuruluğu sık duş alan kişilerde görülmektedir. Yapılan araştırmalar sonucunda insanlarda duş alma sıklığı arttıkça görülen cilt kuruluğu sorunu aynı oranla artmaktadır.

Cilt kuruluğu nasıl anlaşılır.

Cilt kuruluğunun en önemli belirtisi yüzde görülen donuk ve mat ifadedir. Aynada yüzünüzü solgun ve renksiz görüyorsanız cilt kuruluğu yaşıyorsunuzdur. Bunun yanı sıra cilt kuruluğunun en önemli belirtisi kepeklenme, dökülme ve yarıklardır. Ayrıca cildinizde kaşınma sorunu ortaya çıkarsa ve kaşıntı kontrol altına alınmazsa ciddi sorunlara neden olacaktır.

Cilt kuruluğu neden oluşur?

Cilt kuruluğu nedenlerinin ardında özellikle çevresel faktörler başta gelmektedir. Örneğin sıcak suyla yüzünüzü yıkamak, sıklıkla yapılan yolculuklar, aşırı güneşe veya rüzgâra maruz kalmak cilt kuruluğuna sebep olacaktır.

Mesela egzama, sedef, tiroit bezinin yeteri kadar çalışmaması ciltte kuruluğuna sebebiyet vermektedir. Bu gibi durumlarda uzman bir doktora görünerek önerdiği krem ve ilaçları kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

Cilt Bakımı kategorimizde yer alan tüm makalelerimize BURADAN ulaşabilirsiniz.

SOSYAL MEDYA

0BeğenenlerBeğen
1TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

POPÜLER KONULAR

İLGİLİ MAKALELER