21 Haziran Cuma 2024
AnasayfaKadıncaİlişkiler & PsikolojiKıskançlık Aşkınızın Göstergesi Değildir

Kıskançlık Aşkınızın Göstergesi Değildir

Kıskançlık Aşkınızın Göstergesi Değildir

Bazı ilişkilerde kıskançlık durumu abartılı şekilde yaşanmaktadır. Kıskançlık Aşkınızın Göstergesi Değildir ve asla gerçek aşkın kıskançlıkla alakası yoktur. Kıskançlık duygusunu yaşamayan insan sayısı yok denecek kadar azdır. İnsanlar sadece sevgililerini değil yeri geldiği zaman annelerini, kardeşlerine ya da arkadaşlarını bile kıskanabilir. Bu insanlarda olan bir duygudur ve önemli olan bu duygunun kontrollü bir şekilde yaşanmasıdır.

Kişiler birbirlerinin hayatını kısıtlayarak ve abartılı kıskançlık durumu göstererek bu durumu aşk olarak yorumlamaktadır. Kişiler birbirini sevdiği takdirde birbirine kıskançlık gibi nedenler ile kısıtlamazlar. İlişkinin ne kadar yoğun olduğunun göstergesi yapılan kıskançlıkla değil aradaki aşk ile ölçülmelidir.

Günümüzde yaşanılan ilişkilere bakıldıkça özellikle gençlerin ne kadar çok kıskanıyorsa o kadar çok seviyordur yanılgısı ile kişiler birbirinin hayatını kısıtlayarak ilişkilerine zarar verirler. Gerçek aşkın yaşandığı bir ilişkide kişiler birbirini kısıtlamak yerine saygı gösterirler. Çünkü bir ilişkiye başlanırken en önemli şey insanların birbirine güven duymasıdır. Güven olmayan bir yerde ilişki başlamamalıdır. Güven duygusu olmayan yerde kıskançlık gibi duygular ortaya çıkmaktadır. İlişki yaşayan kişilerden bir tanesi karşı tarafa güven duymadığında kıskançlık adı altındaki bu duyguyu ortaya çıkararak ilişkide huzursuzluk yaratmaktadır. Kıskançlığın yoğun olarak yaşandığı bir ilişkide huzur ortamı giderek azalmaya en sonunda da yok olmaya başlar. Kıskançlık durumunun çok az olması ve tatlı bir şekilde yapıldığında ilişkinize zarar vermeyecektir. Fakat sürekli ve her şeye karşı duyulan kıskançlık duygusuna ilişkiyi bitirmektedir.

Abartılı kıskançlığın aşk ile bağlantısı

Kıskançlık duygusunu ortaya çıkaran aslında kişinin kendine olan güvensizlik duygusudur. Güvensizlik durumunun pek çok sebebi bulunmaktadır. Bu sebeple güven olmayan bir yerde ilişkiye başlamak son derece yanlış bir harekettir. Kişi özgüven eksikliğinden dolayı da karşısındaki insana güven problemi yaşamaktadır. Bu nedenle karşındaki insana güvenmeyen kişi kıskançlık adı altında bir takım huzur bozan hareketler yapabilir. Yaptığı bu kıskançlığı da sevgisinin çokluğu gibi göstermeye çalışsa da abartılı kıskançlığı sevgiyle bir alakası bulunmaz. Bu tamamen kişinin kendini koruması için arkasına sığındığı bir yalandan ibarettir. Bencil insanların kıskançlık duygusu ilişki de daha belirgin bir şekilde görülmektedir.

İlişkiler ve Psikoloji bölümümüzdeki tüm makalelerimize BURADAN ulaşabilirsiniz.

SOSYAL MEDYA

0BeğenenlerBeğen
1TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

POPÜLER KONULAR

İLGİLİ MAKALELER