25 Mayıs Cumartesi 2024

İdrar Yolu Enfeksiyonu

İdrar Yolu Enfeksiyonu

İdrar yollarında vücudu enfeksiyonlardan koruyan bazı bakteriler ve çalışmayı kolaylaştıran hücreler bulunmaktadır. Bu hücrelerin zarar görmesi ve iltihaplanması sonucu idrar yolu enfeksiyonu ortaya çıkmaktadır. İdrar yollarından gelen koyu, sarı renk akıntılar her zaman olmasa da çoğu zaman idrar yollarında bir enfeksiyonun bulunduğuna işaret etmektedir.

İdrar yolu enfeksiyonları kadın içinde, erkek için de oldukça ağrılı bir süreçtir. Bazen tedavinin zorlaştığı görülmekte ve ağrılar iyice artmaktadır. Ne kadar geç müdahale edilirse, o kadar acı verecek ve tedavi sürecini aksatacak olan bu enfeksiyon, ihmal edilmemeli ve yakalanmamak için gerekli tüm önlemler alınmalı, özel bölgeler temiz ve rahat tutulmalıdır.

Başlıca belirtiler

  • İdrar yaparken yanma hissi hissetmek
  • Koyu sarı ve tonlarında sıvı akıntısı
  • Sık sık idrara çıkma isteği
  • Bulanık ve koyu renkli idrar
  • Sırtta ve kasıklarda meydana gelen nedensiz ağrı
  • İdrar kokusunun ağır olması

Tek tek hepsinin görülmesine neden yoktur, içlerinden birkaç tanesi yaşanıyorsa doktora başvurulmasında fayda vardır.
Birkaç kez idrar yolu enfeksiyonuna yakalanmış kişiler, bu hastalıktan kurtulmak ve yaşam kalitelerini yükseltmek için hayatlarında birkaç şeyi değiştirmelidir.

İdrar yolu enfeksiyonu neden olur?

  • İdrar yolu enfeksiyonlarının başlangıç yeri mesanedir, cinsel organlarda dolaşan bazı bakterilerin bir yolunu bulup mesaneye ulaşması ile idrar yolu enfeksiyonu görülmektedir.
  • Prostat büyümesi ve böbrek taşlarının idrar yollarını kapaması da idrar yolu enfeksiyonuna neden olmaktadır.
  • Bağışıklık sisteminin çökmesi de idrar yollarının tıkanmasına neden olduğundan, dolayısıyla idrar yolu enfeksiyonuna da neden olmaktadır.

Enfeksiyonuna iyi gelen besinler

İdrar yolu enfeksiyonu görüldüğünde en doğrusu doktora başvurmak olacaktır ama doktorun verdiği ilaçlar akabinde alternatif tıptan da yararlanılabilir. Ayrıca idrar yolu enfeksiyonlarını önlemek için de alternatif tıp kullanılabilirsiniz.

Limon Suyu:
İdrar yolu enfeksiyonları idrar seviyesinin düşmesi veya atılamaması dolayısıyla oluşmaktadır. Limon idrar seviyesini arttıran bir gıda olması dolayısıyla idrar yolu enfeksiyonuna iyi gelmektedir.

Maydanoz
İsmini çoğunlukla zayıflamak üzerine duyduğumuz maydanoz, çiğ olarak yenilirse ve hatta üzerine limon sıkılıp yenilirse, idrarı söktürüp idrar yolu enfeksiyonundan kurtaracaktır.

Turna Yemişi Çayı
Çoğu insanın adını bile duymadığı bu yemiş, kurutulup kaynatıldıktan sonra çay gibi içebilirsiniz. İdrar yolu enfeksiyonunu engellediği bilinen bu yemişin, kaynatılıp kurutulmadan yenilmesi de idrar yolu enfeksiyonuna iyi gelecektir.

Böğürtlen Çayı
Tadı enfes sayılan bu meyve, kurutulup kaynattıktan sonra demlenmesini bekleyip sonra tüketebilirsiniz.

Soğan Suyu
Çoğu kişinin tiksindiği soğanın kabukları kaynatılarak yapılan çay, idrar yolu enfeksiyonunu çözen en etkili çaydır. İdrar yolu enfeksiyonu olan kişiler mutlaka tüketmelidir. Bu çayın etkisi, uzun yıllar idrar yolu enfeksiyonuna neden olmayacak türdendir.

Bol Sağlıklı Günler Dileklerimizle…

Kadın hastalıkları kategorimizde yer alan tüm makalelerimiz bilgi amaçlı olup, tedavi amaçlı kullanılmamalıdır. Kendi sağlığınız için mutlaka doktorunuza kontrole gitmelisiniz.

Kadın Hastalıkları bölümümüzde yer alan makalelerimize BURADAN ulaşabilirsiniz.

SOSYAL MEDYA

0BeğenenlerBeğen
1TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

POPÜLER KONULAR

İLGİLİ MAKALELER