26 Mayıs Pazar 2024
AnasayfaSağlıkBeslenmeDoğru Beslenmenin Önemi

Doğru Beslenmenin Önemi

Doğru Beslenmenin Önemi

Doğru beslenmenin önemi sağlıklı bir beden için en önemli kuraldır. Sağlıklı olmak için insanların beslenme alışkanlıklarına dikkat etmeleri gerekir. Günümüzde çoğu hastalığın temelinde yanlış beslenme yer alır. Özellikle kalp hastalıkları ve önemli metabolizma hastalığı olan şeker hastalığı da yanlış beslenmeden etkilenen hastalıklardır. Bu nedenle sağlıklı beslenmeye dikkat edilmelidir. Günümüzde yanlış beslenmenin yol açtığı bir diğer sağlık problemi ise şişmanlıktır. Dünya genelinde Obezite en tehlikeli hastalıkların arasında yer alıyor. Bu hastalıkla baş etmenin en temel yolu sağlıklı ve dengeli beslenmekten geçiyor. Ayrıca sağlıklı beslenmenin yanı sıra düzenli yapılan spor aktiviteleri de bu hastalıkların önüne geçmek için etkili yöntemlerdir.

Doğru beslenmek için

Doğru beslenmek için ilk önce dengeli beslenmeyi öğrenmeliyiz. Gün içerisinde mutlaka üç ana öğün tüketilmelidir. Bu öğünler içerisine besin grupları dengeli olarak dağıtılmalıdır.

Karbonhidrat, protein ve sebze grubu dengeli olarak üç öğüne bölünmelidir. Gün içerisinde mutlaka vücudunuzun ihtiyacı kadar su tüketilmelidir. Sabah kahvaltısında süt ve süt ürünleri tüketmeye özen göstermelisiniz. Öğle yemeğinde kırmızı et ve salata tercih edebilirsiniz. Akşam yemeklerinde sebze yemekleri hem hafif hem de sağlıklı beslenmenize yardımcı olacaktır. Sağlıklı beslenmek isteyen kişilerin yeşil yapraklı sebzeleri gün içerisinde mutlaka tüketmeleri gerekmektedir. Yapraklı sebzeler antioksidan deposu olduğundan dolayı vücudun dinç kalmasını ve zararlı maddelerden arınmasını sağlar. Kış mevsiminde brokoli, ıspanak gibi sebzeler bolca tüketilmelidir.

Meyve tüketmeye özen gösterin

Meyveler vitamin ve mineral depolarıdır. Kış aylarında tüketilen meyveler insanların grip ve soğuk algınlığına yakalanmalarını önler. Yaz aylarında tüketilen yaz meyveleri ise insanların terleyerek kaybettikleri mineralleri geri almaları için iyi bir alternatiftir. Meyve tüketiminde dikkat edilmesi gereken önemli konu ise mevsiminde taze olarak tüketilmesi ve aşırı miktarlarda tüketilmemesidir.

Beslenme kategorimizde yer alan tüm makalelerimize BURADAN ulaşabilirsiniz.

SOSYAL MEDYA

0BeğenenlerBeğen
1TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

POPÜLER KONULAR

İLGİLİ MAKALELER