26 Mayıs Pazar 2024
AnasayfaÇocukÇocuklar için uyku düzeni

Çocuklar için uyku düzeni

Çocuklar İçin Uyku Düzeni

Çocuklar için uyku düzeni hem sağlıklı gelişimleri hem de eğitim performansları için en önemlidir. Belirli ve kendine uygun bir uyku düzeni oluşturamayan çocuklarda unutkanlık, anlama zorlukları, uykusuzluk, tembellik ve pek çok rahatsızlık tespit edilebildiği için ailelerin çocuklarının eğitiminin bir parçası olarak uyku düzenine de önem vermeleri gerekmektedir. Ne yazık ki ülkemizde aileler tarafından pek de önemsenmeyen bu konu pek çok çocuğun yaşadığı sorunların sebeplerinden birisi olmaya devam ediyor.

İlk başlarda 14-16 saatlik uykuya ihtiyaç duymaya başlayan çocuklar okul öncesi döneme geldiklerinde 10 saatlik uyku ile ihtiyaçlarını karşılayabilecek hale gelirler. Ancak öğle uykusu alışkanlığının kaybedildiği bu dönemde geceleri bu 10 saatlik uykunun tamamlandığı konusunda ailelerin dikkatli olmaları gerekli.

Çocukların ihtiyaç duyduğu ve aksatılmaması gereken uyku sırasında büyüme hormonları aktif olarak salgılanır. Bu nedenle çocuğunuzun en az 8 saatlik bir uykusunu almasına dikkat ediniz. Sağlıklı bir uyku zamanı geçiren çocuklarda sabah uyandığında bir hırçınlık veya huysuzluk durumu olmamaktadır.

Uyuması için neler yapmalıyız

Uyku düzeni eğitimini ve disiplinini sağlamak için çocuğunuza bazı konularda yardımcı olmanız gerekiyor.

  • Öncelikle yapılan hataların başında çocuğunuzun yatma saatlerini kontrol etmemek ve uykusunun gelmesini beklemeniz olacaktır.
  • Çocuğunuzun yatma saatlerini hafta içi ve hafta sonu olarak ikiye ayırmanız gerekiyor. Hafta sonları çocuklarınızın biraz geç uyumasına izin verebilirsiniz.
  • Çocuğunuzun odasında onun uyumasına etki edecek eşyaları bulundurmayınız.
  • Uykusunu kaçıracak yiyecek ve içecekleri yatmadan önce tüketmesine izin vermek

Çocuğunuzun uyku düzenine çok daha rahat alışabilmesi için öncelikle odasının karanlık, yatağının rahat olmalıdır. Uykusunun kaçmasına neden olacak bilgisayar, televizyon gibi kaynaklardan uzak durmasını sağlamalısınız. Bahsettiğimiz büyüme hormonları sadece karanlık ortamlarda salgılandığından dolayı vücudun dengesini sağlamasına yardımcı olmalısınız. Ayrıca her gün aynı saatte uyumasını sağlayarak zamanla biyolojik uyku saatinin de belirlenen saate ayarlanması mümkün hale gelir.

Çocuk gelişimi kategorimizde yer alan tüm makalelerimize BURADAN ulaşabilirsiniz.

SOSYAL MEDYA

0BeğenenlerBeğen
1TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

POPÜLER KONULAR

İLGİLİ MAKALELER