25 Mayıs Cumartesi 2024
AnasayfaÇocukÇocuğuma Kim Bakacak

Çocuğuma Kim Bakacak

Çocuğuma Kim Bakacak?

Çalışan anneler için en büyük sorunlardan biri olan çocuğuma fazla zaman geçiremiyorum düşüncesidir. Unutmamalısınız ki siz çocuğunuzun geleceği için çalışıyorsunuz. Her ne kadar bu düşünceyi ön plana atmaya çalışsanız da annelik ruhu her zaman ön plana çıkacağı için bu düşünce peşinizi bırakmayacaktır. Çalışırken çocuğuma kim bakacak yazımızda bu konuyu kısaca ele alacağız.

Çocuğunuz için bakıcı

Çocuğunuzun yanında olmadığınız zaman içerisinde onun temel ihtiyaçları en iyi şekilde nasıl karşılayacağınızı netleştirmeniz gerek. İmkanlarınız doğrultusunda evde bakıcı olması çocuğunuz için en doğru seçenek olacaktır. Çocuğunuz siz yokken ev ortamında kendini güvende hisseder. Zamanla sizin gidiş saatlerinize adapte olarak yalnız kalma korkusunu yaşamaz. Önemli olan bakıcı seçimini iyi yapmanız ve araştırmanız gerekmektedir. Haber programlarında çok üzücü sahneler görüyoruz. Böyle bir durumun yaşanması çocuktan önce biz ebeveynleri yıkar. Vicdan azabı ve pişmanlık duygusu peşinizi asla bırakmaz. Bakıcının eğitimini, iş geçmişini ve sizden önceki ailelerden bilgi almalısınız.

Ailenizden birine bırakmak

Aile büyüklerinin çocuğunuza bakması hem çocuğunuz hem de sizin açısından kafanızın en rahat olacağı durumdur. Çocuğunuzun yanında siz yokken ihtiyacı olacağı sevgiyi aile büyükleriniz tarafından çocuğunuza verileceğini unutmayınız. Aile büyüklerinin baktığı çocuklarda gözlemlenen tek sıkıntı çocuğunuzun birazcık şımartılma durumu olacaktır. Aile büyüklerinizin farkında olmadan yaptıkları tek olumsuz durum budur. Torunlarının isteklerini kırmayarak karşılamaları, uyku ve yemek düzenini aksatmaları sizin canınızı biraz sıkacaktır. Bu durumu onlarla konuşarak aşabileceğinizi unutmayınız.

Kreş seçeneği

Kreşler sizin ve çocuğunuz için en son seçenektir. Çocuğunuza bakacak birisinin olmaması durumunda tek çözüm çocuğunuzu kreşe vermektir. Kreş seçimi bu durumda çok önemlidir. Çocuğunuz için seçeceğiniz kreşin sizin ya da babasının iş yerine yakın olması, kreşin iyice araştırılması gerekmektedir. Kreşin çocuğunuza katacağı çok şey olduğunu unutmayınız. En başta sosyalleşmesine çok fayda sağlayacaktır. Çocuğunuzun kendi yaşındaki çocuklarla eğlenip, güzel vakit geçirmesi sürecinde sizin eksikliğinizi birazcık da olsa unutturacaktır.

Kreşlerin tek olumsuz yanı diğer çocukların rahatsızlığını (grip, nezle, sarılık, kızamık vb.) onlardan kapması durumudur. Bu durum kesinlikle sizin elinizde olan bir şey değildir. Bu durumu engellemek diğer çocukların ebeveynleri ve kreş öğretmenlerin elinde olan bir durumdur.

Çocuk gelişimi kategorimizde yer alan tüm makalelerimize BURADAN ulaşabilirsiniz.

SOSYAL MEDYA

0BeğenenlerBeğen
1TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

POPÜLER KONULAR

İLGİLİ MAKALELER