23 Haziran Pazar 2024
AnasayfaÇocukÇocuğa Ceza Verilmeli mi?

Çocuğa Ceza Verilmeli mi?

Çocuğa Ceza Verilmeli mi?

Büyüme evresindeki çocuklara disiplin veya ceza verilme söz konusu olduğunda genellikle anneler bu durumu hoşgörü ve cezaya karşı olmaları ile babalar ise tam aksine ceza verilmesi konusunda birbirleriyle çatışırlar. Peki bu durumda ne yapmalıyım sorunuzun cevabını Çocuğa Ceza Verilmeli mi yazımızda bulabilirsiniz.

Yapılması gereken şey çocuğun bir birey olduğunu kabullenip onunla yaptığı olay hakkında konuşmak, yaptığı hareketin ne kadar yanlış olduğunu ve bu yanlış hareketinin nelere mal olabileceğini anlamasını sağlamak olmalıdır.

Unutulmaması gereken nokta çocuğunuzla konuşurken ses tonunuz ve vücut hareketlerinizin çocuğunuzun üzerinde bırakabileceği etkilerdir. Çocuğunuza yaklaşımınız çok önemli. Onu korkutacak veya sarsacak fiziksel hareket içerisinde bulunmanız durumunda, çocuğunuzun ruhsal gelişimini ve kendilerine olan güvenlerini zedeleyebileceğini unutmayınız.

Çocuğunuzun kişisel eğitiminde dengeyi çok iyi korumanız gerektiğini de unutmamalısınız. Çocuğunuza vermeniz gereken disiplin kurallarına uymasını sağlamak biz ebeveynlerin elinde. Her istediğini almak, her dediğini yapmak çocuğunuza yarardan çok zarar verecektir. Çocuğumuzun karakteri bu yaşlarda yerine oturmaya başlar. Yetişkin olduktan sonra oturmuş bir karakteri değiştirmek neredeyse imkansızdır.

Ceza Hangi Durumlarda Verilmeli

Sadece bir örnek üzerinden yola çıkarsak eğer;

Oyuncaklarını kırıp sizden yenisini istediğinde almamanız veya çok yaramaz hareketler içerisinde bulunup sözünüzün dinlenmemesi durumunda

Çocuğunuzu ceza sandalyesinde sakinleşene kadar oturtup bu cezayı neden aldığını ona güzelce izah etmelisiniz. Bu tarz hareketler içerisinde bulunduğu zaman bu cezayı yeniden göreceğini ama kendisinin ne kadar akıllı ve uslu çocuk olduğunu anlatıp bir daha bu cezayı almamasının onun elinde olduğunu sakin ve sevecen bir ses tonuyla anlatmanız ve çocuğunuzun da bunu anlamasını sağlamalısınız.

Yapmış olduğu yanlışı ona anlatmanıza rağmen ısrarla tekrarlıyorsa eğer ceza sistemini devreye sokmanız gerekmektedir. Çocuğunuza vereceğiniz ceza türü yapmış olduğu hatayla bağdaştırılmalıdır.

Çocuğunuz gelişimi konusunda uygulamaya çalıştığınız yöntemler yetersiz kaldığında mutlaka uzman eğitimciler tarafından destek almanız gerekmektedir.

Çocuk Psikolojisi kategorimizde yer alan tüm makalelerimize BURADAN ulaşabilirsiniz.

SOSYAL MEDYA

0BeğenenlerBeğen
1TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

POPÜLER KONULAR

İLGİLİ MAKALELER