21 Haziran Cuma 2024
AnasayfaPratik BilgilerÇilek Lekesi Nasıl Temizlenir

Çilek Lekesi Nasıl Temizlenir

Çilek Lekesi Nasıl Temizlenir?

Zorlu meyve lekelerden biri olan çilek lekesini çıkarmak için ilk olarak çok sabırlı ve sinirlerinize hâkim olarak başlayabilirsiniz. Bu zorlu lekeyi çıkartma yöntemlerini Çilek lekesi nasıl temizlenir yazımızda bulabilirsiniz. Çilek lekesinin temizliği bulunduğu alana göre değişkenlik göstermektedir. Özellikle kumaşın türüne göre temizleme yöntemleri farklılık göstermektedir.

Beyaz renkli giysilerdeki çilek lekesi

İlk önce bir kap içerisine biraz ılık su koyalım. İçerisine 1 yemek kaşığı toz deterjan ve 1 yemek kaşığı sirke ilave ederek güzelce karıştıralım. Sonra lekenin bulunduğu alana temiz bir bez yardımıyla fazla bastırmadan ve ovalamadan güzelce silelim. Bu şekilde yaklaşık olarak 15 dakika kadar bu şekilde beklettikten sonra başka bir kap içerisinde durulayalım. Durulama işlemi bittikten sonra hala çilek lekesinin az da olsa lekesi varsa eğer lekenin bulunduğu alana çok az çamaşır suyu dökerek hafifçe ovalayarak kalan çilek lekesinden kurtulabilirsiniz. Sonra uygun yıkama koşullarına göre giysinizi yıkayınız.

Renkli giysilerden çilek lekesi nasıl temizlenir

Çilek lekesinin bulunduğu alana çok az olacak şekilde alkol dökerek temiz bir bez veya sünger ile lekenin üzerinden olacak şekilde silelim. Alkol çilek lekesini yumuşatıp kolayca lekeden kurtulmanıza yardımcı olacaktır. Sonra uygun yıkama koşullarına göre giysinizi yıkayınız.

Keten ve pamuklu kumaşlardaki çilek lekesi

Çilek lekesini yukarda bahsettiğimiz temizleme işlemleri ile çıkarmanız zor olacaktır. Kumaşın yapısı gereği çilek kumaşınıza nüfus ederek kalıcı leke kalmasına neden olacaktır. Bu yüzden bu tür kumaşlardaki çilek lekesinden kurtulmak için mutlaka giysilerinizi uygun yıkama koşullarına uyarak yıkayınız. Deterjan haznesine özel leke çıkartıcı temizlik ürünlerinden ilave etmeniz gerekmektedir.

Sentetik kumaşlardaki çilek lekesi

Sentetik kumaşlardaki çilek lekesinin bulunduğu alanı beyaz kalıp sabun ile ıslatıp lekenin üzerinden olacak şekilde siliniz. Bir leğen içerisine sıcak su koyup içerisine 1 çay bardağı olacak şekilde limon suyu ilave ediniz. Giysinizdeki lekenin bulunduğu alanı bu sıcak su içerisinde bekletip lekenin çözüldüğünü göreceksiniz.

Halılardaki çilek lekesini temizlemek

Çilek lekesinin bulunduğu alan üzerine bir leğen içerisine sıcak su koyup içerisine bulaşık deterjanı ve ağartıcı özeliği olmayan toz deterjan ilave ederek karıştırınız. Temiz bir bez ile lekenin bulunduğu alanı güzelce siliniz. Silme işlemi bittikten sonra halıdaki ıslaklığı kuru bir bezle ile leke çıkana kadar uygulayınız.

Koltuklardaki çilek lekesini temizlemek

Koltuklarınızda oluşan çilek lekesi çıkartırken dikkatli olmalısınız. Özellikle bazı koltuk kumaşları hassas olabildiğinden dolayı kumaş cinsine göre temizlik yapmanızda fayda olacaktır. Eğer koltuğunuzun kumaş türünü bilmiyorsanız bu konuda uzman olan kişilere temizlik işini yaptırmalısınız.

Koltuğunuzun kumaşı suni deri ise kesinlikle kimyasal içerikli ürünleri kullanmayınız. Koltuklarınıza ciddi zarar verebilirsiniz. Bu yüzden bir leğen içerisine sıcak su koyup içerisine limon suyu dökerek karıştırınız. Temiz bir bez ile çok ıslak olmayacak şekilde lekenin bulunduğu alanı bastırmadan güzelce siliniz. Silme işleminden sonra hemen kurulayınız.

Koltuk kumaşınız keten veya yünlü bir kumaş ise sıcak su içerisine amonyak ekleyip karıştırınız. Bu karışımı bir bez ile lekenin bulunduğu alana uygulayarak hafifçe bastırarak siliniz. Leke çıktıktan sonra temiz su ile durulayıp kumaşın ıslaklığını başka bir bez ile alınız.

Pratik bilgiler kategorimizde yer alan tüm makalelerimize BURADAN ulaşabilirsiniz.

SOSYAL MEDYA

0BeğenenlerBeğen
1TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

POPÜLER KONULAR

İLGİLİ MAKALELER