23 Haziran Pazar 2024
AnasayfaBebekBebeğim Ne Zaman Yürüyecek

Bebeğim Ne Zaman Yürüyecek

Bebeğim Ne Zaman Yürüyecek

Her anne babanın merak ettiği konu olan bebeğim ne zaman yürüyecek durumu bazen takıntılı bir durum olmaktadır. Merak etmeyin bebeğiniz zamanı geldiğinde tıpış tıpış yürüyecektir. Bebekler ortalama olarak 11 aydan itibaren ilk adımlarını atmaya başlayarak yürüme aktivitesine başlar. Daha sonraki aylarda ise yani 12 ile 18 aylık süreç içerisinde de yürüme adapte olduğunu görmek mümkündür. Bazı bebeklerin ilk adımlarını atması 18 ayı bulduğu da vardır. Ciddi bir sağlık problemi olmadığı müddetçe 18 ay normal bir zaman olarak kabul görebilir.

Vücut kasları ve kendine güveni hazır olan bebeğiniz 8 ayına geldiği zaman emeklemeye başlar ve bu yürümeye başlayacağının ilk belirtileridir. Bu ayda emeklemeye başlamış olan çocuk için endişelenmeye gerek yoktur. Her bebeğin gelişim seyri ve hızı birbirinden farklıdır.

Bebeğim tutunarak yürümeye başladı

Tutunarak yürüyen bebek 8 ile 10 ayın arasında bu yönteme başvurur. Bebeğiniz ilk adımlarını atmadan önce çevresinde yer alan mobilyalara tutunarak ayağa kalkmaya çalışacaktır. Böylece o küçük adımlarını atmaya başlayacaktır. Daha sonra ise elini bırakarak desteksiz bir şekilde ayakta durmaya çalışırken düşüp yeniden kalkacaktır. Düşen bebeğinizi sakın kaldırıp yürümesine yardımcı olmaya çalışmayınız. Kendisine olan özgüven duygusunu köreltmekten başka bir işe yaramayacağını bilmelisiniz.

Ayakta durması birkaç saniyeyi buluyorsa 12 ay itibari ile yürümesi mümkündür. Bebeklerin birçoğu ortalama olarak 8 aylıkken emekleme dönemine başlamış olur. Emeklemese bile sürünerek ya da yuvarlanma tekniğini kullanarak istediği yerlere kendisi gidebilir. 8 aylık bebekler mobilyanın kenarlarından tutarak ayağa kalkma aktivitesini gerçekleştirir.

18 Aylık bebeğiniz yürümüyorsa ne yapmalısınız

Bebeğim ne zaman yürüyecek bebeklerin bazılarında yürüme aktivitesi 18 aya kadar gecikme olabilir. Herhangi bir sağlık sıkıntısı bulunmuyor ise bu konuda endişe yapmaya gerek yoktur. 18 ayını doldurmuş ve hala yürüme aktivitesi olmayan bebeği doktora götürmenizde yarar vardır. Bazı çocuklarda ilk yürüme aktivitesi başladığı zaman bir düşme gerçekleşirse bebeklerde bu korkuya yol açar. Böyle durumlarda bebek yürümeyi biraz ileriki zamana alabilir.

Bebek Gelişimi bölümümüzde yer alan tüm makalelerimize BURADAN ulaşabilirsiniz.

SOSYAL MEDYA

0BeğenenlerBeğen
1TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

POPÜLER KONULAR

İLGİLİ MAKALELER