12 Temmuz Cuma 2024
AnasayfaGüzellikAyak BakımıAyaklarda Nasır Sorunu

Ayaklarda Nasır Sorunu

Ayaklarda Nasır Sorunu

Nasır rahatsızlığı uzun süre basınca ve sürülmeye maruz kalan ayaklarda görünen acılı bir cilt sorunudur. Derinin maruz kaldığı dış etmenlerden gelen zararlara karşı kendini koruma sistemidir. Ayaklarda nasır sorunu en çok ayak topuğu ve ayak parmaklarının alt kısmında yaşanmaktadır.

Burada oluşabilecek herhangi bir sertlik sürtünmeye bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Bazen basınç ve sürtüşme olmayan herhangi bir yerde de nasır oluşabilir. Çoğu kişi ciddi bir şey olmadığı için doktora gitmez. Daha kötü durumlar yaşamamak adına mutlaka bir doktora gitmeli ve tedavi olmalısınız.

Nasıra sebep olanlar durumların en başında dar ayakkabı seçimidir. Özellikle bayanlar ayaklarının küçük görünmesi için bu hataya düşmektedir.  Ayakların ayakkabı içerinde terlemesi, ayakların uzun süre ayakkabı içinde kalması durumunda ayaklarda nasır oluşmaktadır.

Nasır belirtileri

İnsanı kokusuyla ve görüntüsüyle oldukça rahatsız eder nasırların belirtileri ise; Nasırın oluştuğu bölgede şiddetli ağrı, ağrı oluşan bölgedeki derinin kalınlaşması, zaman geçtikçe bölgede oluşan kızarıklık ve en son olarak derinin etrafında iltihap oluşmasıdır.

Nasır türleri kendi arasında üçe ayrılmaktadır. Sert nasırlar, yumuşak nasırlar ve tohum nasırıdır. Kalıtımsal olarak da ayaklarınızda nasır rahatsızlığı yaşayabilirsiniz. Kalıtımsal nasırların oluşması için dış etkenlere gerek yoktur.

Ayağın altında ve uç kısımlarında çıkan bu nasırlar daha çok çocuklarda görülmektedir. Küçük yaştaki çocuklarda herhangi bir nasır gözüktüğünde hemen doktora götürüp gösterilmelidir. Bu konuyu ciddiye almalı ve dikkat edilmelidir. Yetişkinlerin ve çocukların bu durumu yaşamaları sonucunda doktora başvurmaları gerekir.

Nasır tedavisi

Ayaklarda kendini gösteren nasırlar için birçok tedavi yöntemi vardır. İlk önce nasırlar için doktor tedavisi uygulanmalıdır. İkinci olarak evde nasır tedavisi uygulanabilirsiniz. Ancak çok ilerlemiş nasır tedavilerinde cerrahi müdahale gerekebilir. Cerrahi yöntemler de kendi içerisinde ameliyatlı ve ameliyatsız olarak ikiye ayrılmaktadır. Nasır tedavisinde doktorunuzun önereceği ilaç veya kremler ile tedavi sürecini başlatabilirsiniz. Nasırın bilinen bitkisel bir tedavisi yoktur. Bu yüzden kulaktan dolma bilgiler ile bu tür uygulamalardan kaçınmalısınız. Nasır tedavisi için iyi geldiği söylenen bu amaçla satılan bitkileri nasır oluşan kısma kesinlikle sürmeyiniz. Sirke ve limon suyu karışımından elde edeceğiz bakım kürü ile yaşanan ağrıyı azaltmak için kullanılabilirsiniz. Eczanelerde satılan nasır bantları da bu soruna karşı geçici çözüm sağlamaktadır.

Son olarak nasır rahatsızlığı çok önemsenmese de ciddi sorunlar ile karşılaşabilirsiniz. Bunun için mutlaka konusunda uzman olan doktorlara gözükmek gerekir.

Ayak Bakımı bölümümüzdeki tüm makalelerimize BURADAN ulaşabilirsiniz.

SOSYAL MEDYA

0BeğenenlerBeğen
1TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Orgazm Hakkında

Sultan Kebabı Tarifi

Keten Pantolon Modelleri

POPÜLER KONULAR

İLGİLİ MAKALELER