23 Haziran Pazar 2024
AnasayfaGüzellikAyak BakımıAyak Kokusuna Bitkisel Çözüm

Ayak Kokusuna Bitkisel Çözüm

Ayak Kokusuna Bitkisel Çözüm

Her insanın yaşayabileceği bir sorun olan ayak kokusu hoş olmayan durumlardan birisidir. Ayak kokusuna neden olan faktörler değişkenlik gösterse de başlıca nedenleri arasında kalitesiz ayakkabı seçimi en büyük nedenlerden biridir. Yaşadığınız bu sıkıntıya karşı evinizde bulunan malzemeler ile ayak kokusuna bitkisel çözüm uygulamalarını rahatlıkla yapabilirsiniz.

Tuzlu Su: Küçük bir leğen içine sıcak su doldurup içine 1 su bardağı yemek tuzu döküp karıştırınız. Ayaklarınızı içerisinde su ılımaya başlayana kadar bekletiniz. Bu yöntemi haftada 3 kez yapmaya özen gösteriniz. Tuz ayaklarınızın koku oluşumunu yavaşlatmaya yardımcı olacaktır. Ayaklarınızı tuzlu suda bekletip çıkardıktan sonra durulamayınız. Temiz bir
havlu ile sadece kurutmanız yeterli olacaktır.

Sirkeli Su: Her ne kadar kokusu rahatsız edici olsa da ayak kokusuna karşı etkili bir yöntemdir. Akşamları yatmadan önce yapmanızı öneririz. Tuzlu su yöntemi ile benzerlik gösterse de ayaklarınızı mutlaka yıkayıp kurulamanız gerekiyor. Kurulama işlemi bittikten sonra yatarken temiz bir çorap giyiniz. Sabah kalktığınızda mutlaka ayaklarınızı sadece su ile yıkayıp
kurulayınız. Haftada 3 kez bu yöntemi ayaklarınıza uygulayınız.

Siyah Çay: Ayaklarınızı demlediğiniz siyah çay ile dolu bir leğen içerisinde çay ılımaya başlayana kadar bekletiniz. Sıcak çay ılımaya başladığında özellikle parmak araları olmak üzere güzelce ovalayınız. Haftada 2 kez yapmanızı öneriyoruz.

Ayak kokusuna karşı alınacak önlemler

Ayakkabı seçimine dikkat ediniz. Özellikle hava geçiren ayakkabıları tercih ediniz. Ayakkabılarınızı giymeden önce mutlaka havalandırınız. Ayakkabı kokusuna karşı en etkili yöntem karbonattır. Ayakkabılarınızın içine akşamdan bir paket karbonat dökerek bekletiniz. Sabah aynı ayakkabıyı giyme zorunluğunuz var ise mutlaka ayakkabının içindeki karbonatın iyice temizlendiğine emin olunuz.

Mümkün olduğunca aynı ayakkabıyı giymemeye özen göstermeye dikkat ediniz. Her gün aynı ayakkabının giyilmesi ayak kokusunun giderilmesine yardımcı olmayacaktır.

Ayakkabınızı çorapsız giymemeye özen gösteriniz. Gün içerisinde yaşanabilecek ortam değişiklikleri ayağınızın terlemesine neden olabileceğinden dolayı ayakkabınızın oluşabilecek teri tutarak ayak kokusuna neden olabileceğini unutmayınız.

Çorap seçiminize dikkat etmelisiniz. Kalitesiz, hava geçirmeyen, Polyester içerikli çoraplardan mutlaka uzak durmalısınız. Mümkünse her gün temiz çorap giymeye özen gösteriniz.

Ayaklarınızın hava almasına dikkat ediniz. Gün içerisinde ayakkabı ve çorap içine hapsettiğimiz ayaklarımızı eve geldikten sonra yıkayıp, yatana kadar hava alması için özgür bırakalım.

Ayak Bakımı bölümümüzdeki tüm makalelerimize BURADAN ulaşabilirsiniz.

SOSYAL MEDYA

0BeğenenlerBeğen
1TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

POPÜLER KONULAR

İLGİLİ MAKALELER