23 Haziran Pazar 2024
AnasayfaSağlıkBeslenmeZayıflamanın Altın Kuralı

Zayıflamanın Altın Kuralı

Zayıflamanın Altın Kuralı

Zayıflamanın altın kuralı günlük alınan kalori miktarının düşürülmesidir. Alınan kalori miktarı günlük harcanan kalori miktarından fazla olur ise kilo kaybı yaşanmazsınız. Bu nedenle gün içerisinde kalori hesabı yaparak beslenilmesi gerekir. Özellikle aşırı yağlı ve yüksek kalorili besin gruplarının diyet programı içerisinde tüketilmemesi gerekir. İnsan vücudunun günlük harcayabildiği kalori miktarı ortalama olarak 2000 kl olarak belirlenmiştir. Bu kalori limitinin altında kalmanız zayıflamanız için ilk kuralınızdır.

Zayıflamak isteyen kişiler mutlaka diyetisyen eşliğinde sağlıklı kilo vermelidir. Bilinçsizce yapılan diyetler sağlığınızın bozulmasına neden olacaktır. Vücudunuzdaki yağ miktarının doğru ölçümlerle belirlenmesi gerekir. Vücuttaki yağ miktarı azaltılırken kas kütlesinin artırılması gerekir. Kas kütlesinin korunması için protein ağırlıklı diyetler uygulanmalıdır. Diyet yaparken mutlaka besin gruplarının dengeli olarak vücuda alınması gerekir. Az ve sık yemek yemeye dayalı bir diyet programı izlenmelidir. Uzun süreli aç kalınarak yapılan diyetlerde ani kan şekeri düşmeleri görülebilir. Ayrıca bu tarz beslenme metabolizma hızını düşürerek kilo vermenize engel olur.

Zayıflamak için mutlaka hareket edin

Tek başına diyet programı uygulayarak kilo vermek doğru değildir. Diyet programının mutlaka spor ve egzersizlerle desteklenmesi gerekir. Spor yapılarak verilen kilolar daha kalıcı bir sonuç elde edilmesine yardım eder. Ayrıca spor vücudunuzdaki kas kütlesinin artmasını ve daha fit bir görüntü oluşmasını sağlar. Diyet ile kilo verirken vücutta oluşabilecek sarkmaların önüne geçmek için spor yapılmalıdır. Bu sayede daha sıkı ve düzgün bir vücut yapısı oluşur.

Zayıflamak için su ihmal edilmemeli

Zayıflamanın altın kurallarından biri ise günde en az iki litre su tüketmektir. Su metabolizmanın daha hızlı çalışmasını sağlar ve daha hızlı kilo vermeye yardım eder. Bu nedenle diyet listelerinde olmazsa olmazlar arasında yer alır.

Lif içeriği yüksek besinler tüketilmeli

Lif içeriği yüksek besinler hem tokluk süresinin uzamasına hem de bağırsak hareketlerinin düzenlenmesine yardım eder. Bu nedenle diyet yapan kişiler mutlaka lifli besinler tüketmelidir. Özellikle sebzelerin içerisinde bulunan lifler sağlıklı kilo vermek için tercih edilmesi gereken besin gruplarıdır.

Beslenme kategorimizde yer alan tüm makalelerimize BURADAN ulaşabilirsiniz.

SOSYAL MEDYA

0BeğenenlerBeğen
1TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

POPÜLER KONULAR

İLGİLİ MAKALELER