26 Mayıs Pazar 2024
AnasayfaKadıncaDoğum KontrolÜreme Koruyucu İşlemler

Üreme Koruyucu İşlemler

Üreme Koruyucu İşlemler

Yaşam tarzımızın değişmesi ve alışkanlıklarımızdan kaynaklı birçok faktör üreme konusunda ciddi sorunlar yaşamamıza neden olmaktadır. Üreme Koruyucu İşlemler yazımızda bu konuyu ele alacağız.

Her yıl binlerce üreme çağındaki genç kadın ve erkek çeşitli nedenlerden dolayı üreme sorunu yaşamaktadır. Üremeye olumsuz etki edilebilecek çeşitli faktörler çiftlerin çocuk sahibi olma olasılığını düşürmektedir.

Üreme koruyucu işlemler nelerdir?

Günümüz teknolojisi çeşitli hastalıklardan kaynaklı üreme korucu işlemler sayesinde çiftlerin çocuk sahibi olabilme hayalini sürdürmelerine yardımcı olmaktadır. Özellikle kanser hastalarının kullanacağı ilaç ve çeşitli tedavi yöntemlerine bağlı olarak üreme yetkisini kaybetmekle karşı karşıya kalabilme durumu söz konusu olabilir.

Bunun yanı sıra kemik iliği nakli öncesi ışın tedavisi ve yüksek doz kemoterapi alan hastalarda üreme yetkisini kaybedebilmektedir. Ayrıca henüz bilinmeyen yeni tedavi formları alan hastalar üreme sıkıntısı çekebilmektedir. Bunu riske atmamak adına günümüzde üreme koruyucu işlemler amacı ile çeşitli uygulamalar gerçekleştirilmektedir.

Yumurtalık dokusu dondurulması

Yumurtalık dokusu laboratuvar koşullarında Kemoterapi – Radyoterapi tedavisine başlanmadan önce özellikle yumurtalıkların zarar görebilme ihtimaline karşı, çiftlerin gelecekte çocuk sahibi olabilmelerini sağlamak adına atabileceği önemli adımlardan biri olarak kabul edilmektedir.

Yumurta (Oosit) dondurma

Yumurta dondurma işlemi günümüzde farklı durumlarda uzman doktorların hastaya önerdiği yöntemlerden biridir. Bu uygulama yöntemi üreme sorunu yaşanmasına engel olmak amacı ile yumurta dondurma işlemi gerçekleştirilerek uygulanmaktadır.

Embriyo dondurma

Embriyo dondurma işlemi bebek sahibi olmak isteyen ama çeşitli sebeplerden dolayı çocuğu olmayan çiftlerden alınan yumurta ve spermlerin laboratuvar ortamında döllenmesi sonucunda elde edilen embriyoların dondurulma işlemidir.

Teknolojinin imkanları

Embriyo dondurma işlemi, yumurta dondurma işlemi, yumurtalık dokusu dondurulması gibi uygulamalar üremeyi sağlamak için kullanılıyor.

Doğum kontrol kategorimizde yer alan tüm makalelerimize BURADAN ulaşabilirsiniz.

SOSYAL MEDYA

0BeğenenlerBeğen
1TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

POPÜLER KONULAR

İLGİLİ MAKALELER