23 Haziran Pazar 2024
AnasayfaKadıncaTüp Bebek Tedavisinde Sağlıklı Beslenme

Tüp Bebek Tedavisinde Sağlıklı Beslenme

Tüp Bebek Tedavisinde Sağlıklı Beslenme

Çiftlerin yaşadıkları sorunlarından biri çocuk sahibi olmak isteyip de bir türlü hayalini kurdukları haberi alamamaktır. Bu süreçte çiftlerin bazıları birbirine yardımcı olamadığı için ciddi sorunlar yüzünden ayrılık aşamasına kadar gelmektedir. Tüp bebek tedavisi öncesinde ve bu süreçte çiftlerin sağlıklı bir şekilde beslenmesi son derece önemlidir. Peki Tüp Bebek Tedavisinde Sağlıklı Beslenme Nasıl Olmalı? Sadece annenin değil babanın da tedavi sürecinde sağlıklı beslenerek başarı şansını artıracak şekilde kendilerine bakmaları gerekir.

Sağlıklı beslenme süreci oluşturun

Özellikle anne adayının Tüp bebek tedavisinde beslenme sürecinde sağlıklı bir şekilde beslenmesi gerekiyor. Alacağı ilaç takviyeleri nedeni ile kilo alma tehlikesi ile karşı karşıya kalan anne adayları az ama sağlıklı bir beslenme planı oluşturmaları gerekiyor. Vücudun dinç ve sağlıklı kalmasını sağlayacak besinleri tercih ederek günlük ihtiyaçlarınızı karşılayarak beslenme sürecinizi başlatabilirsiniz.

Hazır yiyeceklerden uzak kalmalısınız

Bu dönemde anne adayları yağlı ve hazır gıdalardan uzak durarak sağlıklı bir şekilde beslenmesi gerekir. Anne adaylarının en çok dikkat etmesi gereken konuların başında gelen fast food beslenme düzeninden uzak durması gereken anne adayları, bunların yerine daha sağlıklı ve faydalı besinleri tercih etmelidir. Basit şeker adı verilen boş enerji, vücut sağlığınıza olumsuz etkileri olacaktır. Bu yüzden tüp bebek sürecinde sağlıklı bir beslenme alışkanlığı olmadığı için uzmanlar tarafından hazır yiyeceklerden uzak kalınmasının önemi sıklıkla vurgulanmaktadır.

Sigara ve alkolden uzak kalarak sağlıklı kalmaya özen gösterin

Tedavi sürecinde sigara ve alkolden uzak kalması gereken anne adayları bebeklerini kucaklarını almayı başarabilirler. Kahve tüketimi olumsuz etki yaptığından dolayı doktorlar günde 3 fincan kahvenin tüketilmesini uygun görebilir. Alkol ve sigara istenildiği halde bırakılamıyorsa mutlaka olabildiğince azaltılması gerektiğini söylüyorlar.

Hangi vitaminleri almalı ve nelere dikkat etmelisiniz

Günümüzde ne yazık ki, çocuk sahibi olamayan çiftlere umut olan tüp bebek tedavi süreci ile siz de hayal ettiğiniz bebeğinizi kucağınıza alarak bu mutluluğu yaşayabilirsiniz. Tüp bebek zorunluluğuna karar veren uzmanlar bu süreçte anne adaylarının C vitamini başta olmak üzere D vitamini, A vitamini ve diğer vitaminleri sıklıkla tüketerek sağlıklı bir tüp bebek süreci geçirebilirler.

 • D vitamini eksikliği yaşayan bayanların hamile kalma şansının düşük olmasından dolayı, mümkün olduğunca D vitamini almaları gerekiyor. Güneşten alınan D vitamini özellikle yaz dönemlerinde güneşe çıkarak alınmaktadır.
 • Anne ve baba adayları için C vitamini olmazsa olmazlar arasında gösterilebilir. Bu yüzden C vitamini çok olan meyve ve sebzeleri tercih ederek günlük ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Ayrıca ilaç takviyeleri ile de C vitamini takviyesi yaparak ihtiyacınız olan vitamini alabilirsiniz.
 • A vitamini ise hamilelik şansını artıran en önemli besin öğeleri arasında gösteriliyor.

Beslenmede konusunda nelerden kaçınılmalı?

Hamile kalmak isteyen anne adaylarının tedavi esnasında kaçınmaları gereken besin ve gıdalardan bazılarını aşağıda belirttik.

 • Sigara
 • Az ya da hiç pişmemiş gıdalar
 • Alkol
 • Aşırı yağlı yiyecekler
 • Kafein (çikolata, soda, kahve, koyu çay, bazı ağrı kesici ve grip ilaçları)
 • Zencefil, kinin,
 • Yapay tatlandırıcılar
 • Gıda boyaları

Bu süreçte sağlıklı beslenme adına yapacağınız her şey tüp bebek tedavisinde sizi bir adım öne taşıyacaktır.

Tüp Bebek kategorimizde yer alan tüm makalelerimize BURADAN ulaşabilirsiniz.

SOSYAL MEDYA

0BeğenenlerBeğen
1TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

POPÜLER KONULAR

İLGİLİ MAKALELER