21 Haziran Cuma 2024

Topuk Dikeni Sorunu

Topuk Dikeni Sorunu

Topuk dikeni sorunu yıllardır süre gelen bir ayak rahatsızlığıdır. Ayak, ayak bileği ve bacağı etkileyen sıkıntılı ve ağrılı bir durumdur. Genellikle doğumdan sonra topukta kalan bir kemik parçasından kaynaklanır. Diken, vücudun ağırlığının kemik parçasına baskı yapması sonucunda oluşur. Bu durum da ağrı ve iltihaplanmaya neden olmaktadır. Topuk dikeni ağrısı dinlenme ve buz tedavi uygulayarak azaltabilirsiniz. Topuk dikeni olan çoğu insan sürekli ağrı çeker. Bu yüzden günlük kullanacağınız ayakkabıların bu yüzden biraz büyük olması gerekmektedir.

Topuk dikeni neden olur?

Topuk dikenleri, doğumdan sonra topukta kalan bir kemik parçasının neden olduğu bir durumdur. Ağrının sebebi olarak vücut ağırlığının kemik parçasına baskı yapmasından kaynaklanmaktadır. Bu durumda ağrı ve iltihaplanmaya neden olmaktadır. Topuk dikeni dinlenme, buz presi yaparak ağrılardan kurtulabilirsiniz.

Topuk dikeni olan çoğu insan sürekli ağrı yaşar ve ayakları için çok büyük bir ayakkabı giymesi gerekir. Ağrı ve şişliği azaltmak için, ağrı ve şişliği azaltmak için topuk dikeni olan bir ayağa her gün buz uygulanmalıdır. Ancak bu sadece geçici bir çözümdür.

Topuk dikeni ağrısı

Ağrıyı azaltmak ve kan dolaşımını artırmak için topuğa masaj yapmak, ağrıyı azaltmanın ve iyileşmeyi desteklemenin bir yoludur. Topuğunuza günlük olarak masaj yaparak ağrıyı azaltabilirsiniz. Topuk dikenleri, topuktaki yumuşak doku yaralanmasından kaynaklanır.

Hareketsiz bir yaşam tarzına sahip olan ve topuklu ayakkabı giyen kişilerde daha sık görülür. Topuk dikenleri, topukta tekrarlayan baskılardan da gelişebilir. Ciddi ayak problemlerine neden olabilen ağrılı bir durumdur. Çoğu vaka hafif olmasından dolayı fark edilmez. Ancak bazı kişilerde yürüme, koşma ve ayakta durma yeteneklerini etkileyen bir topuk dikeni gelişir.

Hafif topuk dikenleri için tedavi seçenekleri arasında çok fazla ayakta durulmamalı ve ayaklarınızı dinlendirmeye özen göstermelisiniz. Şiddetli topuk ağrısı çeken meleklerimizin mutlaka uzman doktorlardan mutlaka yardım alması gerekmektedir.

Ayak Bakımı bölümümüzdeki tüm makalelerimize BURADAN ulaşabilirsiniz.

SOSYAL MEDYA

0BeğenenlerBeğen
1TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

POPÜLER KONULAR

İLGİLİ MAKALELER