Tırnak Kırılmasının Nedenleri

0
361

Tırnak Kırılmasının Nedenleri

Bu yazımızda ellerine önem gösteren meleklerimizin Tırnak Kırılmasının Nedenleri hakkında merak ettikleri sorularını ele alacağız.

Tırnaklar parmakları korumanın yanında görsellikte özellikle bayanlar için önemli bir parçadır. Tırnakları dayanıklı hale getiren madde keratin maddesinin eksikliği nedeni ile tırnaklar çabuk kırılmakta ve yapısını yitirmektedir. Keratin maddesi sayesinde dayanıklı tırnaklara sahip olmak mümkündür. Metabolizmanın sağlam olması ile bakımlı tırnaklara kavuşabilirsiniz.

Tırnak bakımını düzenli bir şekilde yaparak tırnaklarınızı güçlendirebilir dayanıklılığını artırabilirsiniz. Tırnaklarınızı korumak için dış etkenlerden korumanız gerekmektedir.
El bakımında kremler ve eldiven gerektiğinde kullanarak tırnakların korunması sağlanmalıdır.

Tırnakların zarar görmemesi için törpüleme yaptığınızda yanlarının törpülenmemesi gerekir. Tırnak bakımında beslenmeye de dikkat etmek gereklidir. Vitamin ve minarelerin içerdiği bir beslenme tarzı ile beslenirseniz tırnaklarınızın güçlendiğini görebilirsiniz. Tırnakların kırılmaması için bol su tüketmek gerekir. Az su tüketmek tırnakları da güçsüzleştirmektedir.

Tırnakların Kırılmasının Nedenleri Nelerdir?

Öncelikle tırnak kırılmasının başlıca sebebi vitamin eksikliğinden kaynaklanır. En çok bilinen neden ise biotin eksikliğidir. Bazı rahatsızlıkların olması da tırnak kırılmasına neden olabilir. Kalp ve karaciğer rahatsızlıkları, hipertiroid sistemik enfeksiyon hastalıkları, tırnak mantarları ve sedef hastalığı tırnak uzamasına ve kırılmasına neden olmaktadır. Bunun dışında B7 vitamini ve H vitaminin eksik olması nedeni ile tırnakların kırılması durumu yaşanır.

Tırnakların Kırılmasını Önleyecek Önlemler

  • Çok fazla tırnak uzatmamak
  • Tırnak bakımını yapmak ve gerekli nemi sağlamak
  • Tırnakların yanlarının törpülenmemesi
  • Temizlik ve bulaşık yıkarken eldiven kullanılması
  • Tırnakların alet kullanılmasına engel olmak
  • Tırnak ve tırnak etlerinin nemlendirilmesi
  • Ojenin aseton ile çıkmasını sağlamak
  • Oje sürerken tırnaklardaki yağın temizlenmesi

Tırnakların kırılmaması için mutlaka gereken vitaminlerin alınması gerekir. Bakımlı tırnaklar için tırnaklarınızı çarpma ve ezilme gibi etkilerden korumanız tırnakların sağlıklı olarak uzamasını sağlayacaktır. Güzel ve bakımlı bir tırnağa sahip olmak için özenli bir bakım ve koruyucu kremler kullanmanız düzenli dengeli beslenmeniz oldukça önem taşır.

Görsel açıdan güzel ve dayanıklı tırnaklara sahip olmak için mutlaka düzenli bakımının yapılması gerekir.

Tırnak bakımı kategorimizde yer alan tüm makalelerimize BURADAN ulaşabilirsiniz.

Facebook Yorumları

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin.