26 Mayıs Pazar 2024
AnasayfaGüzellikTırnak BakımıTırnak Kırılmasının Nedenleri

Tırnak Kırılmasının Nedenleri

Tırnak Kırılmasının Nedenleri

Bu yazımızda ellerine önem gösteren meleklerimizin Tırnak Kırılmasının Nedenleri hakkında merak ettikleri sorularını ele alacağız. Tırnaklar parmakları korumanın yanında görsellikte özellikle bayanlar için önemli bir parçadır.

Tırnakları dayanıklı hale getiren madde keratin maddesinin eksikliği nedeni ile tırnaklar çabuk kırılmakta ve yapısını yitirmektedir. Keratin maddesi sayesinde dayanıklı tırnaklara sahip olmak mümkündür. Metabolizmanın sağlam olması ile bakımlı tırnaklara kavuşabilirsiniz.

Tırnak bakımını düzenli bir şekilde yaparak tırnaklarınızı güçlendirebilir dayanıklılığını artırabilirsiniz. Öncelikle tırnaklarınızı baş düşmanı olan darbelerden korumanız gerekmektedir.
Bu nedenle el bakımında kremlerin ve eldivenlerin önemi bir kez daha ortaya çıkmaktadır.

Tırnakların zarar görmemesi için törpüleme yaptığınızda yanlarının törpülenmemesi gerekir. Tırnak bakımında beslenmeye de dikkat etmek gereklidir. Vitamin ve minarelerin içerdiği bir beslenme tarzı ile beslenirseniz tırnaklarınızın güçlendiğini görebilirsiniz. Bu yüzden tırnakların kırılmaması için bol su tüketmek gerekir. Az su tüketmek tırnakları da güçsüzleştirmektedir.

Tırnakların kırılmasının nedenleri

Öncelikle tırnak kırılmasının başlıca sebebi vitamin eksikliğinden kaynaklanır. En çok bilinen neden ise biotin eksikliğidir. Bazı rahatsızlıkların olması da tırnak kırılmasına neden olabilir. Kalp ve karaciğer rahatsızlıkları, hipertiroid sistemik enfeksiyon hastalıkları, tırnak mantarları ve sedef hastalığı tırnak uzamasına ve kırılmasına neden olmaktadır. Bunun dışında B7 vitamini ve H vitaminin eksik olması nedeni ile tırnakların kırılması durumu yaşanır.

Tırnakların kırılmasına karşı alınacak önlemler

  • Çok fazla tırnak uzatmamak
  • Tırnak bakımını yapmak ve gereken nem oranını sağlamak
  • Tırnakların yanlarının törpülenmemesi
  • Temizlik ve bulaşık yıkarken eldiven kullanılması
  • Ojenin aseton ile çıkmasını sağlamak
  • Oje sürerken tırnaklardaki yağın temizlenmesi

Tırnakların kırılmaması için mutlaka gereken vitaminlerin alınması gerekir. Bakımlı tırnaklar için tırnaklarınızı çarpma ve ezilme gibi etkilerden korumanız tırnakların sağlıklı olarak uzamasını sağlayacaktır. Bu yüzden güzel ve bakımlı bir tırnağa sahip olmak için özenli bir bakım ve koruyucu kremler kullanmanız düzenli dengeli beslenmeniz oldukça önem taşır.

Son olarak görsel açıdan güzel ve dayanıklı tırnaklara sahip olmak için mutlaka düzenli bakımının yapılması gerekir.

Tırnak bakımı kategorimizde yer alan tüm makalelerimize BURADAN ulaşabilirsiniz.

SOSYAL MEDYA

0BeğenenlerBeğen
1TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

POPÜLER KONULAR

İLGİLİ MAKALELER