Söz Kesme Merasimi

0
867

Söz Kesme Merasimi

Söz kesmek sevgililerin aileleri birbiriyle tanışmış olur. Evliliğin simgesi olan yüzükler bu dönemde takılır. Genelde söz kesmek kız istemenin ardından yapılır. Ama bu durum bazı bölgelerde bir kaç gün sonrada yapılıyor.

Söz Kesme Merasimi Nasıl Olur?

Söz kesilmede önce kız isteme olayı olur. Bu kız istemede kız tarafına haber verilerek uygun oldukları gün gidilir. Erkek tarafına ikramlık hazırlıkları yapılır. Söz merasimde çok kalabalık bir ortam olmaz. Sadece çok yakın akrabalar çağrılır. Erkek tarafı kız istemeye giderken kıza çok özenli bir şekilde hazırlanmış çiçek buketi götürür. Söz kesme merasimin olmazsa olmazı tatlı ve çikolatalardır. Çikolatada şekerlerle süslenir. Kız tarafından büyüklerin evliliğe onay vermesi ve kızın bu evliliği istemesi sorulduktan sonra kızın onayı da alındıktan sonra tatlı ve çikolata ikram edilir.

Söz Merasimde Nasıl Giyinmeli?

Kadınlar her zaman bakımlı ve şık olmaya çalışırlar. Ama bu özel günlerinde daha çok özenli ve bakımlı olurlar. Söz merasimi evde yapıldığı için gelin adayı daha sade ve şık bir elbise seçmeli. Elbisesinde fazla dekoltesi olmayan ve hareketlerini kısıtlayan kıyafetlerden uzak durmalıdır. Elbisesinin altına da kalın topuklu ayakkabılar seçilirse daha rahat olacaktır. Elbise rengini daha canlı renklerden seçip ve saç, makyajı abartılı olmadan kıyafetini tamamlayabilir. Erkeklerde takım elbisesi giymelidir. Partneriyle uyumlu olmak isterse kravat rengini partnerin elbisesini uygun seçebilir.

Sözde Neler İkram Edilir?

Söz merasimde kız istemede ilk önce kahve ikram edilir. Söz merasimden sonrada misafirlere çay ikram edilir. Çayın yanına kız tarafı kek, börek zeytinyağlı dolma gibi ikramlıklar hazırlar. Çayın yanında misafirlere ikram edilir. Söz merasimine uygun pastada hazırlatmak gerekir.

Söz Yüzükleri Nasıl Takılır Ve Söz Tepsisi Nasıl Olmalıdır?

Söz yüzüklerini erkek tarafı alır. Söz yüzüğünü ailenin bir büyüğü takar. Söz yüzükler sağ elin yüzük parmağına takılır. Söz yüzüklerini takmadan kız tarafı gösterişli söz tepsisi hazırlar. Söz tepsileri genelde gümüş, aynalı ve kütük modeli seçilir. Tepsinin üstüne kırmızı kurdeleye geçmiş yüzükler ve süslenmiş makas konulur. Söz tepsisini genelde gelin adayın kız kardeşi tutar. Gelin adayının kızkardeşi olmaması durumunda yakın akrabalarının bekar kız çocukları tarafından da yapılabilir.

Söz yüzüğü modellerine BURADAN ulaşabilirsiniz.

Facebook Yorumları

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen adınızı buraya girin.