12 Temmuz Cuma 2024
AnasayfaSözSöz Kesme Merasimi

Söz Kesme Merasimi

Söz Kesme Merasimi

Söz kesme merasimi olayı aslında çiftlerin aile bireylerinin ilk defa birbirleriyle tanışma günü diyebiliriz. Damat ve gelin adaylarının çok heyecanlı günlerinin başlangıcıdır aslında. Genelde söz kesme kız istemenin ardından yapılır. Ama bu durum bazı bölgelerde birkaç gün sonrada yapılıyor.

Söz Kesme Merasimi

Söz kesilmeden önce örf ve adetlerimize uygun bir şekilde kız isteme olayı olur. Kız isteme günü için kız tarafına haber verdikten sonra uygun oldukları gün gidilir. Söz merasimde çok kalabalık bir ortam olması uygun olmayacaktır. Her iki tarafın en yakın akrabaların olması yeterli olacaktır. Erkek tarafı kız istemeye giderken kıza çok özenli bir şekilde hazırlanmış çiçek buketi götürür. Söz kesme merasimin olmazsa olmazı tatlı ve çikolatalardır. Çikolatalar şekerlerle süslenir. Kız tarafından büyüklerin evliliğe onay vermesi ve kızın bu evliliği istemesi sorulduktan sonra kızın onayı da alındıktan sonra tatlı ve çikolata ikram edilir.

Söz Merasimde Elbise Seçimi

Kadınlar her zaman bakımlı ve şık olmaya çalışırlar. Ama bu özel günlerinde daha çok özenli ve bakımlı olurlar. Söz merasimi evde yapıldığı için gelin adayı daha sade ve şık bir elbise seçmeli. Elbisesinde fazla dekoltesi olmayan ve hareketlerini kısıtlayan kıyafetlerden uzak durmalıdır. Elbisesinin altına da kalın topuklu ayakkabılar seçilirse daha rahat olacaktır. Çiftlerin bugünde giyeceği kıyafetlerinin uyumlu olması için çiftlerin birbirleriyle konuşup anlaşması gerekmektedir. Elbise rengini damat adayının giyeceği kıyafete seçmesi daha canlı renklerden seçip saç ve makyajı abartılı olmadan kıyafetini tamamlamasıdır. Erkeklerde takım elbisesi giymelidir. Damat adayı partneriyle uyumlu olmak isterse kravat rengini partnerin elbisesinin rengine uygun seçmelidir.

Söz Günü İkramlıkları

Kız istemeden önce misafirlere ilk olarak kahve ikram edilir. Söz merasimi bittikten sonra da misafirlere çay ikram edilmesi uygun olacaktır. Çayın yanına kız tarafı kek, börek zeytinyağlı dolma gibi ikramlıkların hazır olması gerekmektedir.

Söz Yüzükleri Kim Takmalı

Yüzüklerini çiftler beğendikten sonra normalde erkek tarafının alması münasiptir ama bize göre hayat müşterektir kelimesinin ilk adımını atmanın tam zamanı. Yüzükleri ailenin bir büyüğünün takması uygun olacaktır. Nişanda ve sözde yüzükler sağ elin yüzük parmağına takılmalıdır. Söz yüzüklerini takmadan kız tarafı gösterişli söz tepsisi hazırlar.

Söz tepsileri genelde altın veya gümüş görünümlü içi aynalı modellerden seçmelisiniz. Tepsinin üstüne kırmızı kurdeleye geçmiş yüzükler ve süslenmiş makas konulur. Söz tepsisini genelde gelin adayın kız kardeşi tutar.

Burada en önemli olay damat adayının makasın bir an önce kurdeleyi kesme duasıdır 🙂

Söz kategorimizde yer alan tüm makalelerimize BURADAN ulaşabilirsiniz.

SOSYAL MEDYA

0BeğenenlerBeğen
1TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

POPÜLER KONULAR

İLGİLİ MAKALELER