26 Mayıs Pazar 2024
AnasayfaDekorasyonOturma Odasında Mobilya Yerleşimi

Oturma Odasında Mobilya Yerleşimi

Oturma Odasında Mobilya Yerleşimi

Oturma odasında mobilya yerleşimi konusunda bilgi sahibi olabilmeniz için bu yazımızda sizler için püf noktalarını kısaca ele alacağız. Dekorasyona başlamadan önce öncelikle işe ihtiyaçlarınızı belirleyerek mobilya yerleşimi konusunda işe başlamalısınız. Mesela dört çocuklu bir ailenin yaşantısı ile tek yaşayan birinin ihtiyaçları birbirinden oldukça farklıdır. Yaşayacağınız alanı tasarlarken kendinize sormanız gereken en önemli soru “burayı hangi amaçla ve ne sıklıkla kullanacağım” sorusudur. Oturma odanızı kullanma sıklığı hem mobilya seçiminde hem de yerleşimi konusunda son derece etkili olacaktır.

Mobilya ve sandalyeleri birbirine uzak tutmazsanız hem kendiniz hem de misafirleriniz için sıcak bir ortam oluşturabilirsiniz. Fakat mobilya ve sandalyeleri yakın tutayım derken sıkışık alanlar oluşturmamaya özen göstermelisiniz. İki mobilyanın arasında yaklaşık olarak 3 metre boşluk olmalıdır.

Odak Noktası Belirleyin

Oturma odasını dekore ederken dikkat edeceğiniz noktalardan biri oturma düzeninin odak noktası etrafında toplanması olacaktır. Odak noktasından kastımız bir televizyon bir şömine veya bir tablo olabilir. Eğer saydığımız tüm bu dekorasyon ürünleri odanıza sığmayacak kadar küçükse kesinlikle büyük mobilyalardan uzak durmalısınız. Unutmamalısınız ki büyük mobilyalar, oturma odanızda size nefes aldırmayabilir. Küçük ve konforlu mobilyalar ise hem daha fazla oturma alanına sahip olmanıza hem de ferah bir görünüm elde etmenize yardımcı olur.

Dekorasyon İçin Püf Noktaları

  • Taşınacağınız veya dekore edeceğiniz mekânın mezura yardımıyla ölçüsünü alarak planını çıkartın. Hatta her metrekare için birer santimlik kağıtlar kesebilir, kestiğiniz kağıtları planınızın üzerine mobilya diye yerleştirebilirsiniz.
  • Taslağınızı çıkarttıktan sonra mobilyalarınızın ölçüsünü alın.
  • Odak noktanızı belirleyerek oturma düzeninizi bunun etrafında kurgulayın.
  • Düz renklerden oluşan bir dekorasyonunuz varsa desenli bir odak noktası kurgulamaya çalışın. Örneğin bu odak noktası sehpanın altına serdiğiniz desenli bir halı veya rengarenk çiçeklerden oluşan dekorasyon ürünleri de olabilir.
  • Dekorasyonunuzda orta sehpa kullanacaksanız öyle bir alana yerleştirin ki tüm noktalardan erişimi sağlansın.
  • Oturma alanınıza uygun aydınlatma ürünleri kullanın. Eğer oturma odanızda yemek masası var ise bu alana uygun ayrı bir aydınlatma ürünü kullanın.
  • Oturma odanızın dekorasyonunu yaparken öncelikle büyük mobilyalardan başlayın. Büyük parçaları yerleştirdikten sonra küçük dekorasyon ürünlerini yerleştirmek çok daha kolay olacaktır.

Görüş alanınızı engelleyen oda yerleşimlerinden kesinlikle uzak durmanızı tavsiye ediyoruz.

Oturma Odası bölümümüzdeki tüm makalelerimize BURADAN ulaşabilirsiniz.

SOSYAL MEDYA

0BeğenenlerBeğen
1TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

POPÜLER KONULAR

İLGİLİ MAKALELER