12 Temmuz Cuma 2024
AnasayfaSağlıkBeslenmeMetabolizmayı Hızlandırmanın Yolu

Metabolizmayı Hızlandırmanın Yolu

Metabolizmayı Hızlandırmanın Yolu

Metabolizma, ilerleyen yaş, yanlış beslenme, düşük kalorili diyet gibi faktörlere bağlı olarak zamanla yavaşlayacaktır. Metabolizmanızın yavaş çalıştığını gösteren en büyük detay az yemek yenilmesine rağmen kilo alınmasıdır. Bu yüzden metabolizmayı hızlandırmanın yolu hakkında sizleri kısaca bilgilendirmeye çalışacağız.

Bu sorunu yaşayan insanların vücutları gün içerisinde alınan kalorinin büyük bir kısmını yakamaz ve yağ olarak depo eder. Bu olay insanların kilo almasına ve vücutlarında yağ birikmesine neden olur.

Metabolizma hızının artırılması için öncelikle bu sorunun temel nedeni araştırılmalıdır. Eğer oluşan yavaşlama hastalık kaynaklı değil ise beslenme planında yapılan ufak değişimlerle metabolizma hızı artırılabilir. Metabolizma hızını artırılması için ilk kural gün içerisinde bol miktarda su içilmesidir. Yapılan araştırmalar sonucunda gün içerisinde iki litre su içen kişilerin vücutlarındaki yağ oranlarının içmeyenlere oranla daha düşük olduğu tespit edilmiştir. Bu nedenle gün içerisinde mutlaka bol su tüketilmelidir.

Metabolizmayı hızlandıran beslenme programı

Aç kalarak diyet yapmak vücut metabolizmasının yavaşlamasına neden olur. Açlık durumunda vücut kendini korumaya alır ve daha yavaş çalışır. Bu yüzden yağ yakım hızının düşmesine neden olur. Az ve sık yemek yeme alışkanlığına dayanan beslenme programlarında vücut metabolizması sürekli çalışır. Bu durum metabolizmanın hızlanmasına ve yağ yakım hızının artmasına neden olur. Bunun dışında gün içerisinde ana öğünler ve ara öğünler düzenli olarak yapılmalıdır. Ara öğün metabolizmanın hızlı çalışmasını sağlayan önemli faktörlerden biridir. Ara öğünlerde meyve, kuruyemiş, yoğurt, süt ve ayran tercih edilebilir. Fakat bu besinlerin miktarlarının doğru belirlenmesi gerekir. Kilo vermek isteyen kişiler bu besinleri bir porsiyondan fazla tüketmemelidir. Ara öğünlerde yüksek kalorili besinlerin bol miktarda tüketilmesi kilo almanıza neden olacaktır.

Yeşil çay tüketmeye özen gösterin

Yeşil çay içerisinde bulunan kafein sayesinde vücudun çalışma hızını artırır ve metabolizmanın daha hızlı çalışmasını sağlar. Gün içerisinde iki bardak yeşil çay tüketen kişilerin metabolizmaları hızlı çalışır. Kilo vermek için yapılan diyet programlarında sıklıkla tercih edilen çaylar arasında yer alır.

Beslenme kategorimizde yer alan tüm makalelerimize BURADAN ulaşabilirsiniz.

SOSYAL MEDYA

0BeğenenlerBeğen
1TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

POPÜLER KONULAR

İLGİLİ MAKALELER