16 Nisan Salı 2024
AnasayfaKadıncaKadın HastalıklarıMeme Muayenesi Nasıl Yapılır

Meme Muayenesi Nasıl Yapılır

Meme Muayenesi Nasıl Yapılır

Meme kanserinde erken teşhis hayat kurtarmaktadır. Bu yüzden erken teşhis sayesinde uygulanılacak olan tedavi daha basite indirgenmektedir. Örneğin bazı hastalar ilaç tedavisi ile kurtulurken bazı hastalar kemoterapi, hücresel tedavi gibi ağır tedavilere maruz kalmakta ve hatta memelerini kaybetmektedirler. Bu yüzden meme muayenesi asla sonraya bırakılacak bir durum değildir.

Mamografi yöntemi

Meme kanserini teşhis etmek için kullanılan yöntemlerden bir tanesi mamografi yöntemidir. Fakat mamografi radyasyon yayan bir cihaz olduğu için 40 yaş altına tavsiye edilmemektedir. 40 yaşın altındaki kadınların memeleri hala gelişmekte olduğu için hassas olduğu için bu nedenle radyasyon da meme kanserini tetiklediği için yaşı küçük hanımlara tavsiye edilmemektedir.

El ile müdahale yöntemi

Elle yapılan müdahaleler her ay mutlaka tekrarlanmalıdır. Memede hissedilen herhangi bir kitle ve şişkinlik çok büyük bir önem taşımaktadır. Fakat gerekli kontrollerin yapılmaması ve meme kanseri teşhisinin çok geç konulması durumunda risklerin çok ciddi ve yüksek olduğunu hatırlatmakta fayda vardır. Elle yapılan kontrollerde göğüste veya koltuk altında bir kitle veya sertlik olup olmadığı kontrol edilmelidir. Meme derisinde herhangi bir çöküklük olup olmadığına ve memelerin simetrik olup olmadığında bakılmaktadır.

Bu olayların yaşanma sıklığını en aza indirmek için mamografi çektirmeleri, elle yapılan muayeneleri aksatmamalıdır. Bu kontrollerini düzenli olarak yaptırmaları ve ailelerinde kalıtsal bir yatkınlık varsa mutlaka doktora başvurmaları gerekmektedir.

Bol Sağlıklı Günler Dileklerimizle…

Kadın hastalıkları kategorimizde yer alan tüm makalelerimiz bilgi amaçlı olup, tedavi amaçlı kullanılmamalıdır. Kendi sağlığınız için mutlaka doktorunuza kontrole gitmelisiniz.

Kadın Hastalıkları bölümümüzde yer alan makalelerimize BURADAN ulaşabilirsiniz.

SOSYAL MEDYA

0BeğenenlerBeğen
1TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

POPÜLER KONULAR

İLGİLİ MAKALELER