Kepek Nedir Neden Oluşur?

0
423

Kepek Nedir Neden Oluşur?

Kepek sorunu hem erkekler hemde kadınlarda sıkça yaşanan en büyük saç probleminin başında gelir. Kepek sorunu uzun saçlı kişilerde sıklıkla görülen bir saç sorunudur.

Kepek nedir?

Kepek saç diplerindeki ölü derinin insan teninden ayrılıp saça bulaşması sonucu oraya çıkan beyaz ve gri renkteki ölü deri parçasından başka bir şey değildir. Kepek sorununu bir deri hastalığı olarak görmek ve sanki bulaşıcı bir hastalıkmış gibi davranmak büyük bir yanlışlıktan başka birşey değildir.

Kepek sorunu Çocuk, Genç veya yetişkinlerde yaşanabilecek aslında çok doğal bir saç sorunundan öteye geçmemeli. Kepek sorunu yaşayan kişilerin bunu sanki tedavisi olmayan bir hastalıkmış gibi görmesi ve bu sorunu günlük yaşamına etki etmesine kadar izin vermesinden dolayı psikolojik olarak etkilenen insanlar olduğunu düşündükçe üzülmemek elde değil.

Kepek sorununu aşmak ve engellemek tamamen kişinin elinde olan bir durumdur. Kişisel bakımına özen gösteren her insanın kolaylıkla başedebileceği bir durumdur. Günlük yaşam içerisinde dış etkenlerden dolayı saçımızın kirlenmesi kadar doğal bir durum olamaz. Saçın yıkanma esnasında sadece saçımızdaki kiri ve pisi değil aynı zamanda saç diplerinde oluşan ölü deri parçacıklarınıda yıkayarak temizleriz. Saçımızı yıkarken kullandığımız sabun veya şampuan gibi ürünlerin köpüklerinin saçımızdan iyice temizlenmeden yani durulamadan çıkılması durumunda bu köpüklerin kuruyup kepeğe neden olduğunu bilinmektedir.

Saçımızı sıklıkla yıkanmasıda kepek oluşumuna etki edebilir. Sıklıkla yıkanan saçlardaki kepek sorunu cildin tahriş olmasından dolayı kaynaklanmaktadır. Tahriş olan saç derisi kendini yenilemek zorunda olduğundan dolayı saç diplerinde ölü deri oluşumunun artmasına neden olmaktadır.

Saçımızı uzun aralıklarla yıkamamız durumunda ise saç diplerindeki ölü derinin birikmesine neden olacağı için kepek sorununa etki edecektir.

Kepek sorunu için özel üretilmiş sabun ve şampuanların kullanımı saç derisinin ihtiyacı olan nemi bolca temin ettiğinden dolayı ölü deri oluşumunu azaltmaya yardımcı olurlar. Bilinmelidir ki her kepek önleyici sabun ve şampuan her zaman kişinin cilt yapısına uygun olmadığından dolayı alerjik reaksiyon gösterebilir. Bu durum zamanla saç diplerinde ölü derinin artmasına ve büyük sıkıntı yaşatan saç kaşınması diye bilinen durumun oluşmasına neden olabilirler.

Kafa derisinde yaşananacak mantar veya deri hastalıklarının kepek oluşmasına büyük etkeni olduğunu bilinmelidir. Bu durumdaki kişilerin mutlaka cilt uzmanı veya cilt doktoruna tedavi için başvurması gerekmektedir.

Kepek sorununu yaşamamak adına mutlaka saç derimizin ihtiyacı olan nemi ve saç derisinin havayla temasını engelleyecek kimyasal ürünlerin kullanımına dikkat edilmesi gerekmektedir.
Facebook Yorumları

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin.