25 Mayıs Cumartesi 2024
AnasayfaGüzellikKepek Nedir Neden Oluşur?

Kepek Nedir Neden Oluşur?

Kepek Nedir Neden Oluşur?

Kepek sorunu hem erkekler hem de kadınlarda sıkça yaşanan en büyük saç probleminin başında gelir. Özellikle uzun saçlı kişilerde sıklıkla görülen bir saç sorunudur. İlk olarak kepek nedir neden oluşur sorusuna cevap verelim.

Kepek nedir?

Kepek saç diplerindeki ölü derinin insan teninden ayrılıp saça bulaşması sonucu oraya çıkan beyaz ve gri renkteki ölü deri parçasından başka bir şey değildir. Buna bağlı olarak kepek rahatsızlığı bir deri hastalığı değildir. Toplumda yanlış bilinen bir noktayı da aydınlatmak gerekirse eğer kepek sorunu bulaşıcı değildir.

Cinsiyet fark etmeksizin herkesin yaşayabileceği bir sorundur aslında. Kepek sorunu yaşayan kişilerin bunu sanki tedavisi olmayan bir hastalıkmış gibi görmesi ve bu sorunu günlük yaşamına etki etmesine kadar izin vermesinden dolayı psikolojik olarak etkilenen insanlar olduğunu düşündükçe üzülmemek elde değil.

Kepek sorununu aşmak ve engellemek tamamen kişinin elinde olan bir durumdur. Kişisel bakımına özen gösteren her insanın kolaylıkla baş edebileceği bir durumdur. Günlük yaşam içerisinde dış etkenlerden dolayı saçımızın kirlenmesi kadar doğal bir durum olamaz. Saçın yıkanma esnasında sadece saçımızdaki kiri ve pisi değil aynı zamanda saç diplerinde oluşan ölü deri parçacıklarını da yıkayarak temizleriz. Saçımızı yıkarken kullandığımız sabun veya şampuan gibi ürünlerin köpüklerinin saçımızdan iyice temizlenmeden yani durulamadan çıkılması durumunda bu köpüklerin kuruyup kepeğe neden olduğunu bilinmektedir.

Saçlarımızı her gün yıkamak doğru bir hareket değildir aslında. Sık yıkanan saçların diplerinde ki nem oranı azaldığı için saç derisi tahriş olacaktır. Tahriş olan saç derisi kendini yenilemek zorunda olduğundan dolayı saç diplerinde ölü deri oluşumunun artmasına neden olmaktadır.

Kepek neden oluşur

Saçımızı haftada bir kez yıkamamız durumunda ise saç diplerindeki ölü derinin birikmesine neden olacaktır. Buda kepek sorununu tetikleyecektir. Kepek sorunu için özel üretilmiş sabun ve şampuanların kullanımı saç derisinin ihtiyacı olan nemi sağlayacaktır. Bundan dolayı ölü derilerin azalmasına neden olacaktır. Her kepek önleyici sabun ve şampuan her zaman kişinin cilt yapısına uygun olmayabilir. Bu durum zamanla saç diplerinde ölü derinin artmasına ve büyük sıkıntı yaşatan saç kaşınması diye bilinen durumun oluşmasına neden olacaktır.

Kafa derisinde yaşanacak mantar veya deri hastalıklarının kepek oluşmasına neden olabilmektedir. Bu durumdaki kişilerin mutlaka cilt uzmanı veya cilt doktoruna tedavi için başvurması gerekmektedir.

Kepek sorununu yaşamamak için basit önlemlere dikkat etmeliyiz. Özellikle saç derimizin ihtiyacı olan nemi ve havayla temasını engelleyecek kimyasal ürünlerden uzak durmalısınız.

Son olarak kepek sorunu korkulacak bir rahatsızlık olarak görmemelisiniz. Biraz dikkat biraz özenle bu durumdan kolaylıkla kurtulabilirsiniz.

Saç bakımı kategorimizde yer alan tüm makalelerimize BURADAN ulaşabilirsiniz.

SOSYAL MEDYA

0BeğenenlerBeğen
1TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

POPÜLER KONULAR

İLGİLİ MAKALELER