26 Mayıs Pazar 2024
AnasayfaGezi & TatilKaraelmas Şehri Zonguldak

Karaelmas Şehri Zonguldak

Karaelmas Şehri Zonguldak

Batı Karadeniz’in şirin kenti olan Zonguldak şehri Kömür madenleri nedeniyle Karaelmas Şehri olarak bilinmektedir. Karadeniz kıyısında kurulmuş yeşil ve mavi renklerinin ihtişamlı ahengini bir arada barındıran güzel şehirlerimizden biridir. Bunların yanı sıra Zonguldak’ı tatil ve gezi noktalarından bir haline getiren bir diğer özelliği de antik kentler, tarihi yapılar, kilise ve manastırlar ile İslam mimarisinin en zengin örneklerine sahip olmasıdır.

Zonguldak bu yönüyle hem doğa turizmi hem de tarih turizmi amaçları için tercih edilmektedir. Öte yandan Zonguldak’ta bulunulan süre içerisinde yöreye ait meşhur yiyecek ve içecekler tadabilirsiniz. Görenleri kendine hayran bırakan doğal güzellikleri, tarihi yerleri, tertemiz plajları ve zengin yemek çeşitleri ile Zonguldak tatil ve geziden fazlası demek.

Zonguldak’ta gezilecek yerler

Zonguldak’ı gezi veya tatil için geldiyseniz, burada eğlenceli vakit geçirmenizi sağlayacak çok farklı seçeneklere sahipsiniz. Çok eski dönemlerden günümüze kadar korunan yapılar, antik kentler, kilise ve manastırlar ile camilere sahip olan bu şehirde bu yerleri gezerek şehrin geçmişi hakkında keyifli bir bilgi turuna çıkabilirsiniz. 19’uncu yüzyılda inşa edilen Halil Paşa Konağı Türk mimarisinin ihtişamlı bir örneğini teşkil ederken, müzeye çevrilen bu tarihi binada Antik Yunan, Roma, Emeviler, Artuklular, Selçuklular ve Osmanlı dönemlerine ait arkeolojik buluntular sergilenmektedir. Köprülü Camii ise Osmanlı döneminden kalma tarihi bir camii olarak ziyaretçilerini beklemektedir. Ayrıca Zonguldak’ta bulunan Teion- Billaos Antik Kenti, Antik Yunan döneminde kurulan bir şehir olarak döneme ait sosyal ve ekonomik hayatın ipuçlarını ve Antik Yunan mimarisinin özelliklerini barındırıyor.

Çok sayıda mağaranın bulunduğu Zonguldak’ta ziyarete açık mağaralar arasında Gökgöl Mağarası, Çayır Köyü Su Mağarası, Cehennem ağzı mağaraları, Kızılelma Mağarası ve İnağzı Mağarası yer almaktadır. Mağara turizmi açısından oldukça zengin seçenekleri olan bu mağaralar yılın her döneminde ziyaretçilere açıktır.

Zonguldak doğa turizmi açısından da eşsiz bir ortam sunmaktadır. Doğal güzellikler ve mesire alanları piknik, doğa yürüyüşü gibi aktiviteler için uygun seçeneklere sahiptir. Bunun dışında Gülüç Baraj Gölü, Kızılcapınar Baraj Gölü, Ulutan Baraj Gölü, Çobanoğlu Göleti, Güneşli Şelaleleri doğa aktiviteleri için tercih edilecek yerler arasında yer alır.

Zonguldak’ta yüzmek, deniz, kum ve güneşin keyfini çıkarmak için ise eşine az rastlanır güzellikte plajlara gidilebilirsiniz. Yüzme ve güneşlenme için elverişli plajlar arasında Filyos, Göbü, Karakum, Kapuz, Türkali, Sazköy, Ilıksu, Kireçlik, Uzunkum, Hisarkarası plajları yer almaktadır.

Zonguldak’ta ne yenir? Zonguldak mutfağı

Zonguldak’ın zengin mutfağında neredeyse her damak tadına uygun yemekler ve tatlılar bulunmaktadır. Zonguldak’ta yenilecek en meşhur tatlar arasında uğmaç çorbası, Pumpum çorbası, Tirit, Malay, Kabuklu fasulye, Tenekede tavuk, Ereğli pidesi, Pırasalı mancar, Cizleme, Cevizli kömeç, Kabaklı börek ve beyaz baklava yer almaktadır.

Özellikle Zonguldak’ın beyaz baklavası Türkiye’nin metropol şehirleri ve bazı Avrupa kentlerinde ticari bir değer kazanmıştır. Aynı zamanda ünü yurtdışına taşan çilek reçelleri, Zonguldak’ın simge lezzetlerinden biridir.

Zonguldak’ta ulaşım ve konaklama

Zonguldak’a ulaşım için isterseniz karayolu, Tren veya havayolu ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Zonguldak’a gitmek için şehirlerarası otobüsler, şahsi araçlar, kısmen tren veya hava yolunu kullanılabilirsiniz. Şehir merkezinde bulunan otobüs terminali ile Çaycuma Havaalanı gelen ve giden ziyaretçilere hizmet vermektedir. Öte yandan Karabük’ten gelenler için ayrıca tren seferleri seçeneği de bulunmaktadır.

Zonguldak içinde ulaşım için ise genellikle şehir içi minibüsler kullanılmaktadır. Ayrıca Zonguldak’ın ilçelerine gitmek için bu minibüsleri kullanabilirsiniz. Fakat Zonguldak’ta bazı noktalar için yürümek bir seçenek değildir. Bu nedenle mutlaka bir araç kullanılması mantıklı olacaktır. Fakat şehir içerisinde birçok noktaya yürüyerek gitmek mümkündür.

Zonguldak’ta konaklamak için mevcut seçenekler dahilinde oteller, motelleri veya pansiyonları tercih edebilirsiniz. Lüks yerler olduğu gibi ayrıca mütevazi koşullarda hizmet veren konaklama seçenekleri bulunmaktadır.

Bu yazımızda karaelmas şehri olan Zonguldak hakkında siz meleklerimize kısaca bilgiler vermeye çalıştık.

Yurt içi tatil kategorimizde yer alan tüm makalelerimize BURADAN ulaşabilirsiniz.

SOSYAL MEDYA

0BeğenenlerBeğen
1TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

POPÜLER KONULAR

İLGİLİ MAKALELER