Hamilelik Dönemi 3.Hafta

0
319

Hamilelik Dönemi 3.Hafta

Hamilelik Dönemi 3.Hafta içerisinde bebeğin henüz rahim içinde oluşmadığı süreyi kapsar.  Bebek 4. Haftada rahim içinde oluşmaya başlar, bu da hamileliğin başladığı dönem anlamına gelir. Hamilelikte 3. haftanın çok büyük bir önemi vardır. Bu dönem, spermin rahime doğru yol almaya başladığı dönemdir ve bu dönemde yumurta hücresi sperm hücresi ile karşılaşır ve döllenme gerçekleşir. Bu ilk yola çıkış 3 haftalık hamilelik durumu olarak adlandırılır.

Kadının yumurtlama esnasında vücudunun salgıladığı progesteron hormonu, spermlerin vajina yolu ile rahime kadar kat ettiği yolu kolaylaştırır. Zıt kutupların birbirini çekme etkisi ile spermler yumurtaya ulaşır. Sperm, rahimde yola çıktığı anda tek bir hücreden ibaretken, yumurta hücresine ulaşana kadar hücre sayısı artmaktadır. Sperm yumurta hücresine geldiği zaman hücre sayısı 16’ya ulaşmış olacaktır. Vajinada yer alan spermlerin, rahime yerleşene kadar verdiği mücadele 10 saat sürmektedir. 10 saatin sonunda 24 saatlik ikinci bir mücadele başlar. Bu mücadelede yumurta hücresinin çevresinde olmaktadır. Sperm hücreleri yumurta hücresinin çevresinden içeri girmek için mücadele verir. Bu mücadele sonunda içeri giren spermin yumurta hücresine ulaşması 20 dakika sürer.  Bu yüzden 3 haftalık hamilelik durumu anne adayı için oldukça önemlidir. Anne adayının içinde zorlu bir mücadele ve savaş varken, anne adayı hiçbir şey hissetmez.

3 Haftalık Hamilelik Döneminde Anne’deki Değişimler;

Bu dönemde anne adayında hiçbir değişiklik olmaz. Hamilelik belirtileri ilerleyen haftalarda belli olacaktır. Bunun dışında bazı bayanlar birkaç küçük belirti ile hamile olduğunu tahmin edebilir. Tabi bütün bayanlarda bu belirtiler hamilelik belirtisi olarak düşünülmemelidir. Aynı zamanda yumurtlama döneminde de bu belirtiler yaşanabilmektedir.

Bu dönemde oluşan belirtiler;

  • Yumurta akı yoğunluğunda vajinal akıntı olması
  • Alt karın ağrısı
  • Vücut ısısının artması
  • Ovulasyon ve koku hassasiyeti oluşması şeklindedir.

3 Haftalık Hamilelik Döneminde Alınması Gereken Vitaminler

Hamile kalmayı planlayan ve bunun için çaba gösteren bayanların özellikle folik asit ve özel vitaminler ile beslenmesi gerekir. Anne adayı bu dönemde, günde 400 mikrogram folik asit almalıdır. Folik asit alımı oldukça önemlidir. Bebeğin sinir ve beyin gelişimini büyük ölçüde destekler.

Süt ve süt ürünleri, baklagiller ve yeşil sebzeler beslenme programı içerisinde mutlaka yer almalıdır. Bebeğin sürekli artan kan yoğunluğu için kan yapan ve demir içeren besin maddeleri tüketilmelidir. Demir açısından zengin olan besinler; baklagiller, yumurta, kırmızı et ve yeşil yapraklı sebzelerdir.

Meyveler ile vücutta eksik kalan vitaminler tamamlanmalıdır. Anne adayı her renk olan meyveden mutlaka tüketmelidir. Ayrıca anne adayının bu dönemden itibaren kendisine sağlıklı beslenme programı yapması gerekir. Bu program içi diyetisyenden yardım alabilirsiniz. Günde en az 6 öğün yapmalı ve en az 3 litre su tüketmelisiniz.

Hamilelik dönemi kategorimizde yer alan tüm makalelerimize BURADAN ulaşabilirsiniz.

Facebook Yorumları

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin.