23 Haziran Pazar 2024
AnasayfaBebekHamilelik DönemiHamilelik Dönemi 3.Hafta

Hamilelik Dönemi 3.Hafta

Hamilelik Dönemi 3.Hafta

Hamilelik Dönemi 3.Hafta içerisinde bebeğin henüz rahim içinde oluşmadığı süreyi kapsar.  Bebek 4. Haftada rahim içinde oluşmaya başlar, bu da hamileliğin başladığı dönem anlamına gelir. Hamilelikte 3. haftanın çok büyük bir önemi vardır. Bu dönem, spermin rahime doğru yol almaya başladığı dönemdir ve bu dönemde yumurta hücresi sperm hücresi ile karşılaşır ve döllenme gerçekleşir. Bu ilk yola çıkış 3 haftalık hamilelik durumu olarak adlandırılır.

Kadının yumurtlama esnasında vücudunun salgıladığı progesteron hormonu, spermlerin vajina yolu ile rahime kadar kat ettiği yolu kolaylaştırır. Zıt kutupların birbirini çekme etkisi ile spermler yumurtaya ulaşır. Sperm, rahimde yola çıktığı anda tek bir hücreden ibaretken, yumurta hücresine ulaşana kadar hücre sayısı artmaktadır. Sperm yumurta hücresine geldiği zaman hücre sayısı 16’ya ulaşmış olacaktır. Vajinada yer alan spermlerin, rahime yerleşene kadar verdiği mücadele 10 saat sürmektedir. 10 saatin sonunda 24 saatlik ikinci bir mücadele başlar. Bu mücadelede yumurta hücresinin çevresinde olmaktadır. Sperm hücreleri yumurta hücresinin çevresinden içeri girmek için mücadele verir. Bu mücadele sonunda içeri giren spermin yumurta hücresine ulaşması 20 dakika sürer.  Bu yüzden 3 haftalık hamilelik durumu anne adayı için oldukça önemlidir. Anne adayının içinde zorlu bir mücadele ve savaş varken, anne adayı hiçbir şey hissetmez.

Anne’ deki Değişimler

Bu dönemde anne adayında hiçbir değişiklik olmaz. Hamilelik belirtileri ilerleyen haftalarda belli olacaktır. Bunun dışında bazı bayanlar birkaç küçük belirti ile hamile olduğunu tahmin edebilir. Fakat bütün bayanlarda bu belirtiler hamilelik belirtisi olarak düşünülmemelidir. Aynı zamanda yumurtlama döneminde de bu belirtiler yaşanabilmektedir.

Bu dönemde oluşan belirtiler

  • Yumurta akı yoğunluğunda vajinal akıntı olması
  • Alt karın ağrısı
  • Vücut ısısının artması
  • Ovulasyon ve koku hassasiyeti oluşması şeklindedir.

3 Haftalık hamilelik döneminde alınması gereken vitaminler

Hamile kalmayı planlayan ve bunun için çaba gösteren bayanların özellikle folik asit ve özel vitaminler ile beslenmesi gerekir. Anne adayı bu dönemde, günde 400 mikrogram folik asit almalıdır. Folik asit alımı oldukça önemlidir. Bebeğin sinir ve beyin gelişimini büyük ölçüde destekler. Süt ve süt ürünleri, baklagiller ve yeşil sebzeler beslenme programı içerisinde mutlaka yer almalıdır.

Bebeğin sürekli artan kan yoğunluğu için kan yapan ve demir içeren besin maddeleri tüketilmelidir. Bu nedenle demir açısından zengin olan besinler olan baklagiller, yumurta, kırmızı et ve yeşil yapraklı sebzelerden yapılmış olan gıdaları tüketmelisiniz.

Meyveler ile vücutta eksik kalan vitaminler tamamlanmalıdır. Anne adayı mevsimine uygun olan meyvelerden mümkün olduğunca bolca tüketmelidir. Ayrıca anne adayının bu dönemden itibaren kendisine sağlıklı beslenme programı yapması gerekir. Bu yüzden isterseniz dengeli beslenme adına diyetisyenden yardım alabilirsiniz.

Hamilelik dönemi kategorimizde yer alan tüm makalelerimize BURADAN ulaşabilirsiniz.

SOSYAL MEDYA

0BeğenenlerBeğen
1TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Ankara Tavası Tarifi

Rahim İçi Araçlar

Acılı Ezme Tarifi

POPÜLER KONULAR

İLGİLİ MAKALELER