23 Haziran Pazar 2024
AnasayfaÇocukErgenlik Döneminde İletişim Sorunu

Ergenlik Döneminde İletişim Sorunu

Ergenlik Döneminde İletişim Sorunu

Ergenlik dönemi bireylerin en önemli dönemlerinden bir tanesidir. Bu süre zarfında en çok iş ve sorumluluk ebeveynlere düştüğü için yapılan her davranış ve kullanılan söylemler oldukça önemlidir. Çocuğunuzla mutlaka iletişiminizin kuvvetli olması ve bu süre zarfında aranızda herhangi bir kopukluk olmaması gerekir. Bu yüzden ergenlik döneminde iletişim sorunu yaşanabilecek sorunlardan biridir. En ufak tersine gidecek söylem, çabuk kırılmasına neden olacaktır. Bu yüzden aranızda soğuk rüzgarların esmesine de sebep olarak ergen bireyin kendisini yalnız hissetmesine ve bu olaylar zincirinin büyüyerek depresyona kadar girmesine neden olacaktır.

İletişim kurarken dikkat edilmesi gereken hususlar şunlardır;

  • Sürekli olarak onunla ilgilendiğinizi, sevgi ve şefkatinizi ondan eksik etmediğinizi belirtmeniz gerekir.
  • Sizinle bir konu hakkında paylaşımda bulunduğu esnada işinizi bırakıp o anda ona odaklanmanız. Onu dinlediğinizi ve onun anlattığı her konuyu önemsediğinizi gösterir.
  • Çocuğunuzu eleştirmeden, sert tavırlar sergilemeden cümlesini bitirdikten sonra gerekli açıklamaları uygun bir dille aktarmanız gerekmektedir.
  • Onun beğenmediğiniz tavır ve davranışlarını yumuşak bir dil kullanarak çözüme kavuşturmanız gerekir.
  • Çocuğunuzun her konuda bir fikri olduğunu ve beyan edebilme özgürlüğünü ona belli ederek aktarmanız gerekir.

Ergenlik döneminde aileye hangi görevler düşer?

Ergen bireyden ziyade bu durumu en uç noktaya kadar yaşayan istisnasız ailelerdir. En önemli nokta onları ne kadar çok sevdiğinizi ve önem verdiğinizi hissettirmektir. Aileye düşen en önemli görevler arasında gençlere değer vermek, öfkeli olduğu zamanlarda konuları konuşmaktan kaçınmalısınız. Sürekli olarak koruma içgüdüsünden vazgeçerek onları biraz daha özgür bırakmak en önemli görevler arasındadır.

Çocuğunuzu kontrol altına alırken dikkat edin

Aileler çocuklarını her şeyden ve zarar verici her noktadan korumak ister. Bu nedenle karşı tarafı daha sıkı bir şekilde denetleyip hareketlerini kontrol altına alarak sürekli ergen bireyi istemeden de olsa eleştirebilirsiniz. Bu durumu ortadan kaldırarak verecek olduğu kararlarda arkasında durmayı ve biraz özgür bırakarak kendi tavırlarını ve davranışlarının farkına varmasını sağlayabilirsiniz.

Ergenlik Dönemi bölümümüzdeki tüm makalelerimize BURADAN ulaşabilirsiniz.

SOSYAL MEDYA

0BeğenenlerBeğen
1TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

POPÜLER KONULAR

İLGİLİ MAKALELER