16 Haziran Pazar 2024
AnasayfaPratik BilgilerEmaye Tencereler Nasıl Temizlenir

Emaye Tencereler Nasıl Temizlenir

Emaye Tencereler Nasıl Temizlenir?

Emaye tencereler çizilmeye çok müsait bir yapıdadır. Bu nedenle emaye tencereleri temizlerken içlerini ve yüzeylerine yumuşak ürünler kullanarak temizlemek gerekir. Yapacağınız yanlış bir uygulama dış yüzeyinin çizilmesine ve kötü bir görüntü oluşmasına neden olacaktır. Emaye tencereler üzerinde oluşan kararmaları insan sağlığına da zarar verebilmektedir.

Emaye tencereler parlatmak için birçok yöntem kullanılabilir. Fakat bu yöntemleri kullanırken tencerenin yüzeyinin çizilmemesine dikkat edilmesi gerekmektedir. Özellikle temizleme işini yumuşak yüzeyli, çizmeyen bir sünger yardımı ile yapabilirsiniz.

Kül kullanarak temizlik yapmak

Emaye tencereleri parlatmak için kül kullanma işlemi çok uzun senelerden bu yana kullanılan bir işlemdir. Emaye tencereleri kül ile parlatma yöntemini ailemizdeki büyüklerden çoğu kez hepimiz duymuşuzdur. Kül ile parlatma işlemini uygularken öncelikle uygulama yapacağımız tencereye ıslatmalıyız. Emaye tencereye ıslatma işlemini uyguladıktan sonra dış yüzeyini kül ile kaplamalıyız. Zaten ıslak olan dış yüzeyi kolayca kül ile kaplanacaktır. Kül ile kapladığımız emaye tenceremizi en az 2 saat bu şekilde bekletmeliyiz. Bekletme işleminden sonra yumuşak bir sünger yardımı ile yapışan külü yavaş yavaş olmalıyız. Ovalama işlemini gayet yavaş ve çok bastırmayacak şekilde uygulamalıyız. Bu sayede tenceremizin dış yüzeyi daha parlak olacaktır. Kül kaplama yöntemi emaye tencerelerin parlatılmasında kullanılan en etkili yöntemlerden biridir.

Karbonat ve zeytinyağı uygulaması

Emaye tencerelerin parlatılmasında karbonat ve zeytinyağı kullanarak temizleyebilirsiniz. Bu işlem parlatma işi için oldukça doğal ve zararsız bir yöntemdir. Bu uygulama esnasında zeytinyağı kullanılmasının sebebi ise karbonatın daha yumuşak bir hale gelerek emaye tencerenin yüzeylerinin çizilmemesi için uygulanır. Zeytinyağı ile karıştırılan karbonat karışımını emaye tencere yüzeyine uygulanarak yumuşak bir sünger yardımı ile ovalanmalıdır. Ovalama işlemi sırasında süngere biraz daha zeytinyağı sürerek işleminin daha kolay bir hale gelmesini sağlayabilirsiniz.

Ovalama işlemini uyguladıktan sonra emaye tencerenin yüzeyini temizleyerek işleminizi tamamlamış olacaksınız. Bu yöntem tencerenin çizilmeden parlatılması için oldukça uygun bir yöntemdir.

Son olarak emaye tencerelerin dış yüzeyini parlatmak için tel sünger ve sert yapılı süngerler kullanılmamalıdır.

Pratik Bilgiler kategorimizde yer alan tüm makalelerimize BURADAN ulaşabilirsiniz.

SOSYAL MEDYA

0BeğenenlerBeğen
1TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

POPÜLER KONULAR

İLGİLİ MAKALELER