23 Haziran Pazar 2024
AnasayfaÇocukÇocuklarda Hızlı Okuma Teknikleri

Çocuklarda Hızlı Okuma Teknikleri

Çocuklarda Hızlı Okuma Teknikleri

Çocuğunuzun hem hızlı hem de okuduğunu anlaması çocuğunuzun derslerinde konuları daha rahat takip etmesini kolaylaştıracaktır. Bu sayede boşa kaybettiği vakti dinlenerek geçirmesine fırsat sağlayacaktır. Hızlı okumak her zaman anlayarak okuduğu anlamına gelmemektedir. Bu yüzden dolayı çocuklarda hızlı okuma teknikleri daha da önem kazanıyor.

Çocuğunuzun hızlı okuma yeteneğinin gelişmesi için öncelikle ona zevkleri doğrultusunda bir okuma programı ayarlamalısınız. Bu program ödevden ziyade çocuğunuzu özendirici ve onu okumaya yönlendirici bir yapıda olmalıdır. Çocuğunuzun yaşı ne kadar ufaksa çocuğunuzun okumaya alışkanlık kazanması o kadar kolay olacaktır.

Beynin detayları kavrayacağı yeterli bir hızda okumak çocuğunuz için çok daha iyi olacaktır. Elbette erken yaşlarda bu okuma alışkanlığını kazandırırken çocuğunuza verebileceğiniz bazı eğitimler de mevcut.

Dilerseniz bu eğitimlerin kısaca ana maddelerine değinelim:

  • Çocuğunuza okurken dudaklarını kıpırdatmaması ve sesli olarak okumaması gerektiğini anlatmaya çalışın. Bu şekilde okumak onun hızını ciddi oranda azaltacak ve konsantrasyon bozukluklarına sebep olacaktır.
  • Eğer okuduklarını anlayamadığından ve yazının genelini kavrayamadığından bahsediyorsa ya okuduğu kitabın ilgi alanlarına uygun değildir.
  • Yeni yeni okumaya başlayan veya okumasını geliştirmek isteyen çocuklar, bunu kendi kafalarında büyüttükleri için okumaya çalışırken anlamama, heyecanlanma, moral bozulması gibi etkenlerle karşılaşabiliyorlar. Bu nedenle çocuğunuzun rahat bir şekilde bu alıştırmaları yapması ve ruhsal olarak iyi bir motivasyona sahip olması önemli.
  • Okuduğu kelimeleri anlamadığı durumlarda ona kolay kullanabileceği bir sözlük verebilir veya sabırla sorularına cevap verebilirsiniz. Eğer kendiniz yardımcı olmak istiyorsanız bunu sıkılmadan yapmanız gerekiyor.

Elbette çocuğunuzun düzenli olarak okuma alışkanlığı kazanması onu hızlı okumaya yönlendirebilecek en önemli konu olarak ortaya çıkıyor. Bu nedenle sizin de gazete, kitap, dergi okuma alışkanlıklarına sahip olmanız ve bunu hevesle gerçekleştirmeniz sizi örnek almaktan vazgeçmeyecek olan çocuğunuz için çok değerlidir.

Son olarak çocuklarınız kendi kararlarını verecek yaşa gelene kadar çocuğunuzun size özeneceğini unutmamalısınız.

Çocuk gelişimi kategorimizde yer alan tüm makalelerimize BURADAN ulaşabilirsiniz.

SOSYAL MEDYA

0BeğenenlerBeğen
1TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

POPÜLER KONULAR

İLGİLİ MAKALELER