16 Nisan Salı 2024
AnasayfaÇocukÇocuk EğitimiÇocuklara Tuvalet Eğitimi

Çocuklara Tuvalet Eğitimi

Çocuklara Tuvalet Eğitimi

Anneler bebeklerinin doğum anından itibaren sürekli farklı ve yeni deneyimler edinirler. Bazen geçirilen süreçler anneler ve çocukları için zorlu olabilmektedir. Annelerin belki de en çok zorlandıkları ve yanlış yaklaşımlar sergilememek adına endişe duydukları dönemlerin başında ise çocuklara tuvalet eğitimi kazandırma süreci gelmektedir.

Çocuğunuz sizce ne kadar hazır?

Çocuklara tuvalet alışkanlığı kazandırılırken ve ilgili eğitimlere başlanırken akıldan çıkarılmaması gereken en temel nokta, çocuğun tuvalet eğitimine hazır olup olmadığıdır. Çocuklar tuvalet alışkanlığı kazanma sürecine fiziksel olarak hazır olmadıklarında, bu konunun eğitimi için gösterilen tüm çabalar maalesef boşa gitmektedir.

Hatta ilerleyen dönemlerde tekrarlanacak tuvalet eğitimi sürecini de son derece olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Bu sebeplerden dolayı anneler, çocuklarının davranışlarını yakından gözlemleyerek, tuvalet eğitimine hazır olduklarına dair verdiği sinyalleri gözden kaçırmamalıdırlar.

Çocuklarda tuvalet alışkanlığı kazandırılması için eğitimlerin başlayabileceği yaş aralığı, çocuk alanında uzman hekimlere göre genellikle 18- 24 aylar arasındadır. Bu yaş aralığında çocukların fiziksel yetileri tuvalet eğitimine hazır hale gelmektedir. Tuvalet eğitimi için uygun yaş aralığından söz ederken unutulmamalıdır ki, her çocuk bu sürece farklı zamanlarda hazır olur. Bazıları 15 aylıkken tuvalet alışkanlığı edinmeyi başarırken, bazılarında ise bu kazanım 3 yaşlarına kadar uzar. Ama çoğunlukla da 2- 3 yaş aralığında tuvalet alışkanlığı çocuklara kazandırılmış olur.

Çocukların tuvalet eğitimine hazır olduklarını gösteren belirtiler nelerdir?

  • Çocuğun iki üç kelime kullanarak kendini ifade edebiliyor olması ve duyduğu basit komutları da anlayıp yapabiliyor olması,
  • Çocuğun bezinin en az 2 saat kuru kalabiliyor olması,
  • Aktif olarak yürüyüp, hareket edebiliyor olması,
  • Çocuğun altına yaptığında rahatsızlık duymaya başlaması
  • Tuvalete veya lazımlığa ilgisinin artması
  • Oyuncaklarını tuvalete götürme gibi oyunlar oynamaya başlaması,

Çocuğunuzun tuvalet eğitimi için hazır olduğunu gösteren belirtilerden birkaçıdır.

Gece verilen tuvalet eğitimi sırasında dikkat edilmesi gerekenler

Çocuklar, tuvalet alışkanlığı eğitimlere başlandıktan ortalama 3- 4 ay içerisinde tuvaletini yapmayı öğrenmiş olacaktır. 4 yaş civarına kadar çocuklarda altına kaçırma durumları normal olarak karşılanmaktadır. Gece vakti yaşanan altını ıslatma olayları ise 5- 6 yaş civarında genellikle ortadan kalkar.

Gündüz tuvalete gitme düzeni sağlandığında, gece verilen tuvalet eğitimlerinin üzerine daha çok yoğunlaşmak gerekmektedir. Özellikle çocuklar gece bezlenmemelidir. Bu durum çocuklarda kafa karışıklığına neden olur. Altına kaçırma durumları için önlem olarak yatağa koruyucu serilebilir. Gece belirli bir sıklıkla tuvaletini yapması için çocuklar uyandırılmalıdır. Yatmadan önceki son saatlerde çocuğa sıvı verilmesi kesilmelidir. Asla unutulmamalıdır ki, gece altını ıslatan çocuğa kızılmamalıdır.

Önemli olan, bu zorlu tuvalet eğitimi sürecini en doğru yaklaşımlarla sakin bir şekilde geçirebilmektir.

Çocuk gelişimi kategorimizde yer alan tüm makalelerimize BURADAN ulaşabilirsiniz.

SOSYAL MEDYA

0BeğenenlerBeğen
1TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

POPÜLER KONULAR

İLGİLİ MAKALELER