25 Haziran Salı 2024
AnasayfaÇocukÇocuk EğitimiÇocuk ve Kitap Uyumu

Çocuk ve Kitap Uyumu

Çocuk ve Kitap Uyumu

Kitap okumak hayatın her döneminde olduğu gibi çocukluk döneminde de oldukça faydalı ve gereklidir. Bu yüzden çocuk ve kitap uyumu çok önemlidir. Kitap okumak insan hayatının her döneminde en iyi zihin açan yöntemler arasında yer almaktadır. Özelikle öğrenmenin daha kolay olduğu ve zihnin daha temiz olduğu çocukluk dönemi kitap okuma konusuna önem verilmesi gereken bir dönemdir. Çocukluk dönemi insanların hayal gücünün gelişmeye en müsait dönemleridir.

Kitap okumak hayal gücünü geliştirdiği için mutlaka çocuklara kitap okunmalı ve kitap okuma alışkanlığı aşılanmalıdır.

Kaç yaşında kitap okunmaya başlanması gerekir?

Kitap okumanın yaşı yoktur. İnsan kaç yaşında olursa olsun mutlaka kitap okumalıdır. İlerleyen yaşlarda hafızayı canlı tutmak, dinç bir zihne sahip olmak için kitap okumak çok önemlidir. ‘Kitap okumaya kaç yaşında başlanmalıdır?’ sorusunun cevabı ise herkes için farklıdır.

Fakat birçok uzmana göre bebeklik döneminde hatta anne karnında çocuklara kitap okunması gerekir. Anne karnındaki bir bebek annenin seslerini işitir. Bu nedenle annenin karnındaki bebeğine okuduğu kitap bebeğin daha rahat olmasını sağlar.

Bebeklik döneminden çıkıp çocukluk dönemine geçildiği zaman da kitap okuma eylemi sürdürülmelidir. Kitap okumanın çocuklara birçok faydası vardır.

Bu faydalar şu şekildedir;

  • Hayal gücünün gelişmesini sağlar.
  • Kelime hazinesinin gelişerek daha erken ve akıcı konuşmasını sağlar.
  • Nesneler arası bağlantı kurması kolaylaşır.
  • Olaylar arasında bağlantı kurması gelişir.
  • Hafızası daha kuvvetli olur.
  • Gördüğü ve duyduğu olayları anlatması daha kolay olur.
  • Öğrenme hızı gelişir.

Çocuklara kitap okumak tek başına yeterli değildir. Okunacak kitap oldukça önemlidir. Anne ve babaların çocuklarına aldıkları kitabın çocuğun yaşına ve zekâ seviyesine uygun olması oldukça önemlidir. İlk çocukluk dönemlerinde daha çok görsellik içeren kitaplar tercih edilmelidir.

Anne baba çocuğa kitabı okuduktan sonra içerisindeki resimlerle çocuğun daha sonra bağlantı kurması gerekir. Hatta çocuğun resimlere bakarak daha önce kendisine okunan kitabı anlatabilmesi çocuğun zekasının gelişmesinde çok önemlidir. Çocuğun yaşı ilerledikçe kitaptaki resim miktarı azalarak yerini yazıya bırakmalıdır. Çocuğun zevkine hitap eden kitaplar tercih etmek çocuğun o kitapları dinlerken ve okurken zevk almasını sağlar. Böylelikle çocuk kitap okumadan kaçınmaz.

Son olarak kitabı sevmeyen çocuk için kitaba alışmak biraz zor olabilmektedir. Bu nedenle çocuğun yaşına ve zekasına uygun kitaplar olmasına dikkat edilmelidir.

Çocuk eğitimi kategorimizde yer alan tüm makalelerimize BURADAN ulaşabilirsiniz.

SOSYAL MEDYA

0BeğenenlerBeğen
1TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

POPÜLER KONULAR

İLGİLİ MAKALELER