Benmari Nedir Nasıl Yapılır

0
862

Benmari Usulü Nedir?

Farklı internet sitelerin yemek tarifleri bölümünde sıkça kullanılan Benmari usulü pişirin, eritin kelimeleri mutlaka görmüşünüzdür. Nedir Benmari Usulü…

Bu yazımızda  sizlere Benmari usulü pişirmeyi anlatacağız. Bu pişirme veya eritme sistemi özellikle çikolata veya margarin eritmek için uygulanan bir yöntemdir. Burada ki amaç aslında kullanacağımız malzememizin çok fazla bir şekilde ısıya maruz kalıp pişmesini engellemek amacıyla kullanacağımız bir yöntemdir.

Kısaca örnek vermek gerekirse eğer tarifimizde eğer çikolata parçalarını sıvı halde kullanmamız gerekiyor. Düz mantık olarak bunu bir tava veya tencereyi ocağa koyup içine çikolatayı koyup ateşte pişirmek olacaktır. Bu durum çikolatanın erimesini değil pişmesine neden olacağından dolayı istediğimiz kıvamı yakalamamız söz konusu olmuyor maalesef.

Bu yüzden yapacağımız tek şey çikolatamızı Benmari Usulü ile eritmek olacaktır. Bu yöntemi evinizdeki malzemeler ile yapmak çok kolay.

Benmari Usulü Eritmek

İlk olarak bir tencerenin yarısına kadar su koyup suyu ısıtmaya başlayalım. Eritmeyi düşündüğümüz malzememiz çikolata olsun diyelim. Çikolatayı başka bir metal veya cam bir kabın içerisine koyup diğer tarafta su kaynayan tencerenin tam ortasına denk gelecek şekilde yerleştirelim. Buradaki tek dikkat edilecek nokta çikolatanın bulunduğu kabın dip tarafı kesinlikle alt taraftaki tencerenin tabanına temas etmemesi gerekiyor. Alttaki tencerenin içerisinde yer alan suyun yarısına denk gelecek şekilde askıda kalması gerekiyor. Altta kalan tenceredeki suyun ısındıktan sonra ortaya çıkan buharı kullanarak üstteki tenceremizin ısınarak içerisindeki malzemenin erimesine yardımcı olacaktır.

Benmari Usulü Nedir
Benmari Usulü Nedir

Yan tarafta yer alan resimde tam olarak ne demek istediğimizi anlatabilmişizdir umarım. Aslında Benmari usulü günlük hayatımızda sıkça gördüğümüz bir durumdur. Lokantaların sulu yemek bölümünde yer alan tezgâhlarda bu yöntem kullanılmaktadır. Yemek kaplarını kaldırdıklarında alt tarafının sıcak su ile dolu olduğu mutlaka görmüşünüzdür. Lokantalar bu yöntem ile yemekleri sıcak suyun buharını kullanarak her zaman yemeklerin sıcak olmasını sağlamaktadırlar.

Umarız bu yazımız siz meleklerimizin aklındaki soruyu gidermelerine yardımcı olmuştur.

Nasıl Yapılır kategorimizde yer alan tüm makalelerimize BURADAN ulaşabilirsiniz.

Nasıl Yapılır bölümümüz için sizin tarafınızdan yapılmış olan ve ustalık isteyen maharetlerinizi BURADAN bizlere ulaştırarak sizin adınıza yayınlayabiliriz.

Facebook Yorumları

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz