21 Haziran Cuma 2024
AnasayfaNasıl YapılırBenmari Nedir Nasıl Yapılır

Benmari Nedir Nasıl Yapılır

Benmari Usulü Nedir?

Farklı internet sitelerin yemek tarifleri bölümünde sıkça kullanılan Benmari usulü pişirin, eritin kelimeleri mutlaka görmüşünüzdür. Benmari Usulü nedir? Nasıl yapılır? Merak ettiğiniz tüm detayları bu yazımızda sizler için ele aldık

Bu pişirme veya eritme sistemi özellikle çikolata veya margarin eritmek için uygulanan bir yöntemdir. Kullanacağımız malzememizin çok fazla bir şekilde ısıya maruz kalıp pişmesini engellemek amacıyla kullanacağımız bir yöntemdir.

Kısaca örnek vermek gerekirse eğer tarifimizde eğer çikolata parçalarını sıvı halde kullanmamız gerekiyor. Düz mantık olarak bunu bir tava veya tencereyi ocağa koyup içine çikolatayı koyup ateşte pişirmek olacaktır. Bu durum çikolatanın erimesini değil pişmesine neden olacağından dolayı istediğimiz kıvamı yakalamamız söz konusu olmuyor maalesef.

Bu yüzden yapacağımız tek şey çikolatamızı Benmari Usulü ile eritmek olacaktır. Bu yöntemi evinizdeki malzemeler ile yapmak çok kolay.

Benmari usulü eritmek

İlk olarak bir tencerenin yarısına kadar su koyup suyu ısıtmaya başlayalım. Eritmeyi düşündüğümüz malzememiz çikolata olsun diyelim. Çikolatayı başka bir metal veya cam bir kabın içerisine koyup diğer tarafta su kaynayan tencerenin tam ortasına denk gelecek şekilde yerleştirelim. Buradaki tek dikkat edilecek nokta çikolatanın bulunduğu kabın dip tarafı kesinlikle alt taraftaki tencerenin tabanına temas etmemesi gerekiyor. Alttaki tencerenin içerisinde yer alan suyun yarısına denk gelecek şekilde askıda kalması gerekiyor. Alttaki tenceredeki suyun ısındıktan sonra çıkan buharı kullanarak üstteki tenceremizin ısınarak malzemenin erimesine yardımcı olacaktır.

Benmari Usulü Nedir
Benmari Usulü Nedir

Yan tarafta yer alan resimde tam olarak ne demek istediğimizi anlatabilmişizdir umarım. Aslında Benmari usulü günlük hayatımızda sıkça gördüğümüz bir durumdur. Lokantaların sulu yemek bölümünde yer alan tezgâhlarda bu yöntem kullanılmaktadır. Yemek kaplarını kaldırdıklarında alt tarafının sıcak su ile dolu olduğu mutlaka görmüşünüzdür. Lokantalar bu yöntem ile yemekleri sıcak suyun buharını kullanarak her zaman yemeklerin sıcak olmasını sağlamaktadırlar.

Umarız bu yazımız siz meleklerimizin aklındaki soruyu gidermelerine yardımcı olmuştur.

Nasıl Yapılır kategorimizde yer alan tüm makalelerimize BURADAN ulaşabilirsiniz.

Nasıl Yapılır bölümümüz için sizin tarafınızdan yapılmış olan ve ustalık isteyen maharetlerinizi BURADAN bizlere ulaştırarak sizin adınıza yayınlayabiliriz.

SOSYAL MEDYA

0BeğenenlerBeğen
1TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

POPÜLER KONULAR

İLGİLİ MAKALELER