12 Temmuz Cuma 2024
AnasayfaBebekBebeklerde Kucak Alışkanlığı

Bebeklerde Kucak Alışkanlığı

Bebeklerde Kucak Alışkanlığı

Bebekler hem ihtiyaçlarının karşılanması açısından hem de ilgi beklediklerinden dolayı annelerinin kucağından hiç inmezler. Hatta kimi bebekler var ki yere indirdiğiniz andan itibaren ağlamaya başlar. Aslında bu alışkanlık bebeğinizin merak duygusundan kaynaklanır. Bu durum ilerleyen süreçte bebeklerde kucak alışkanlığı sorununa sebebiyet verecektir.

Çevresinde gelişen olaylar karşısında neden- sonuç ilişkisi kurmaya çalışırlar. Bunun yanı sıra bebeğiniz sizle sadece ses yöntemi ile iletişim kurmaktadır. Altını kirlettiğinde, acıkmaya başladığında veya bir yeri ağrıdığında direk ağlamaya başlar.

Bu durum karşısında anne ve babalarda ihtiyaç ağlaması ile öğrenme ağlamasını birbirine karıştırmaktadır. Hal böyle olunca bebeklerde kucak alışkanlığı ortaya çıkar. Kısacası bebeğinizin size ihtiyacı yoksa onu kesinlikle kucağınıza almayın. Çıkardığı seslere karşılık vererek, onunla konuşmaya çalışın.

Her anne baba sorumluluklarını bilen, kendine güveni olan çocuklar yetiştirmek ister. Eğer sizde böyle bir evlat yetiştirmek istiyorsanız bebeğinizin becerileri geliştikçe onun sorumluluklarını arttırmalısınız. Onun yapabileceğini düşündüğünüz her şeyi yaptırmanızı tavsiye ediyoruz.

Unutmamalıyız ki yürümeyi öğrenen bebek, düşmeyi ve yeniden kalkmayı da kolay bir şekilde öğrenebilir. Evde tehlikeli gördüğünüz alanları bebeğinize göre düzenleyip evin içerisinde özgürce dolaşma fırsatı verin. Bebeğinizin elinden tutarak hem evi hem de dolaşabileceği yerleri onun anlayabileceği bir dilden anlatın.

Eğer bebeğiniz uygun olmayan bir yöne gitmeye başladığında onu kucaklamak yerine adıyla seslenerek çağırın. Ayrıca hangi olaylar karşısında kucağınıza gelmek istediğini takip edin.

Bebek Bakımı bölümümüzde yer alan tüm makalelerimize BURADAN ulaşabilirsiniz.

SOSYAL MEDYA

0BeğenenlerBeğen
1TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

POPÜLER KONULAR

İLGİLİ MAKALELER