21 Haziran Cuma 2024
AnasayfaBebekBebeklerde Gaz Çıkarma Yöntemleri

Bebeklerde Gaz Çıkarma Yöntemleri

Bebeklerde Gaz Çıkarma Yöntemleri

Bebekler yeni doğduklarında en çok yaşanan sıkıntılardan biri gaz problemidir. Ebeveynlerde bu süreçte çok zorlanır ve çok yorucu bir sürece girer. Gaz sancısı çeken bebekler uyuyamaz ve sürekli ağlamaya başlar. Bebeği emzirdikten sonra veya devam sütünü verdikten sonra bebeklerde gaz çıkarma yöntemleri vardır. Bu yöntemleri uygularsanız bebeğinizin gazı çıkar rahatlar ve uyuyabilir.

Dünyaya yeni gelmiş bir bebek dünyaya alışma sürecine girer ve bu alışma sürecinin bir parçası da sindirim sistemidir. Yeni doğan bebekler ilk altı ay anne sütü alır fakat formül sütlerle de beslenen bebeklerde vardır. Anne sütü veya formül sütlerle beslenen bebeklerde sindirim sistemine bağlı olarak gaz sancısı çekerler. Bu oldukça doğaldır. Bu durum bebekleri oldukça rahatsız eder.  Peki bu gaz çıkarma yöntemleri nelerdir açıklayalım. Fakat önce bebeklerde gaz sancısı belirtilerini açıklayalım. Gazı olup olmadığını nasıl anlarız?

Bebeklerde gaz sancısı belirtileri nelerdir?

Bebekler her ağladığında gazı olduğu anlamına gelmiyor tabi. Birçok ağlama nedenleri vardır çünkü isteklerini ve rahatsızlıklarını ağlayarak belirtirler. Peki gaz sancı olan bebek ne yapar nasıl ağlar? Bebeklerde gaz sancısının en belirgin özelliği bebeğin kendini rahatlamaya çalışması kendini kasması ve dizlerini karnına doğru çekmesi ve sürekli ağlaması. Bir diğer önemli belirti ise bebeklerin karnı şişkin ve sert olur. Emmek ister fakat gaz sancısı olduğunda emmeyi reddeder. Bu gibi belirtiler gaz sancısı belirtileridir. Peki bebeklerde gaz çıkarma yöntemleri nelerdir açıklayalım.

Bebeklerin gazı nasıl çıkarılır?

Bebeğinizi besledikten sonra hemen bebeğin gazını çıkarmak gerekir. Bebeklerde gaz çıkarma yöntemleri şunlardır.

  • Bebeğinizi sırt üstü uzatıp rahat bir pozisyona getirildiğinde dizlerini büküp yukarı bebeğin karnına doğru götürdükten sonra hafifçe bastırınca gazı çıkmış olur.
  • Bir diğer yöntem bebeğin sırtını ovmak. Çenesini omzunuza yaslayıp kucağınıza alıp sırtını daireler yaparak ovmak. Bebeği rahatlatır. Bu işlemi bebeği yüzüstü pozisyonda uzatarak da sırtını ovabilirsiniz.
  • Bebeğinizin karnını saat yönünün tersine şeklinde daireler çizerek ovabilirsiniz.
  • Sıcak havlu ayaklarına sarıp yine gazını çıkarmaya yardımcı olabilirsiniz.

Bu yöntemleri kullanarak bebeğinizin gazını çıkarmanız mümkün olacaktır.

Bebek Bakımı bölümümüzde yer alan tüm makalelerimize BURADAN ulaşabilirsiniz.

SOSYAL MEDYA

0BeğenenlerBeğen
1TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

POPÜLER KONULAR

İLGİLİ MAKALELER