Baharda Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

0
307

Baharda Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Baharda cilt bakımı önemli konular arasında yer alır. Bahar aylarında cildin yaz mevsimine hazırlanması gerekir. Kış aylarında soğuk ve kirli hava ve bunun yanı sıra, mevsim gereği fazlaca tüketilen yağlar ve karbonhidratlar zengin gıdalar cildimiz üzerinde olumsuz etki gösterebilir bu nedenle yaz mevsiminden önce cildimizden bu zararlı etkenlerin atılması gerekir.

Yaz mevsiminden önce cildimizin yenilenmesine yardım edecek bakım uygulamaları ile cilt yaz mevsimine hazırlanmalıdır.

Cildin yaz mevsimine hazırlanması için uygulanan cilt bakım ürünlerinden tüketilen gıdaya ve yapılan spora kadar birçok alanda uygulamalar yapılmalıdır.

Peeling Uygulamaları İle Cilt Yenilemesi

Peeling uygulamaları ile kış mevsiminin cilt yüzeyinde bıraktığı olumsuz etkiler silinebilir. Uygulamalar arasında cilt soyma işlemi olarak da bilinen peeling ciltteki lekelerin, sivilce izinin ve siyah noktaların giderilmesini, kırışıklıkların azalmasını sağlayan uygulamalar arasında yer alır. Haftalık veya 15 günlük aralıklarla uygulanabilir. Uygulanan peeling yüzeysel, orta, derin soyma yapan peelingler olarak gruplandırılarak kişinin ihtiyacına göre ürün seçimi yapılır.

Lütfen Dikkat: Peeling işlemleri gün aşırı yapılmamalıdır. Aksi takdirde cilt yüzeyinde tahrişler oluşabilir.

Bakım Maskeleri

Bakım maskeleri cilt yenilenmesinde yardımcı olan önemli uygulamalardır. Yapılan maskeler ile cilt yüzeyinde kaybedilen nem tekrardan kazanılır. Cilt yüzeyinde kan dolaşım hızının artmasına neden olduğu için cildin yenilenmesini sağlar.

Cilt Sağlığı İçin Alkolden Uzak Durun Ve İyi Uyuyun

Güzel ve sağlıklı bir cilt için alkol ve sigaradan uzak durulmalıdır. Alkol ve sigara kandaki oksijen miktarının düşmesine neden olduğu için cildin yaşlanmasına neden olur. Sağlıklı bir cilt için mutlaka uyku saatlerinizin düzenli olmasına gerekir. Stres cilt sağlığı için zararlı olduğu için mutlaka kontrol altına alınmalıdır.

Sağlıklı ve Doğal Beslenin

Cilt sağlığı için beslenme önemli faktörlerden biridir. Bu nedenle Sebze meyve, vitamin ve antioksidan deposu olduğundan her gün dengeli olarak tüketilmelidir. Özellikle cilt sağlığında ve cildin yenilenmesinde faydalı olan vitamin gruplarından C, E, A ve B vitaminlerini beslenme ile doğal yollar ile vücuda alınması gerekir. Sebze ve meyvelerde bu vitaminler bolca bulunur.

Cilt bakımı kategorimizde yer alan tüm makalelerimize BURADAN ulaşabilirsiniz.

Facebook Yorumları

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen adınızı buraya girin.