23 Haziran Pazar 2024
AnasayfaGüzellikAyak BakımıAyaklarda Yaşanan Mantar Sorunu

Ayaklarda Yaşanan Mantar Sorunu

Ayaklarda Yaşanan Mantar Sorunu

Ayak mantarı, ayaklarınızın nemli ortamlarda çok zaman geçirmesine bağlı olarak ortaya çıkan bir deri enfeksiyonudur. En yaygın olarak bilinin türü sporcu ayağı mantarıdır. Genellikle parmak aralarında pullanma ve kaşıntı ile kendini göstermektedir. Ayaklarda yaşanan mantar sorunu bitkisel çözümler ile tedavi etmeniz kesinlikle tavsiye edilmemektedir. Bu yüzden bir Dermatoloji uzmanına giderek bu rahatsızlığınızı tedavi ettirmelisiniz.

Ayak mantarı neden olur?

Ayak temizliğine önem göstermeyen kişilerde sıkça yaşanan bu sorunun temelinde nemli ortamlardan sonra ayak temizliğinin tam yapılmamasından kaynaklanmaktadır. Özellikle nemli ortamlarda çıplak ayakla dolaşmakla bulaşmaktadır. Bu durumun önüne geçebilmek adına kişisel eşyalarınızın kullanılmasına dikkat etmelisiniz. Bu tarz ortamlarda mutlaka kişisel eşyalarınızı kimseye kullandırtmayınız. Özellikle terliklerinizi sizden başka kimsenin kullanmasına izin vermeyiniz.

Ayak mantarı tedavisi nasıl olur?

Ayak mantarı gibi mantar enfeksiyonları doktorunuzun size önereceği mantar önleyici kremler ve tozlarla tedavi edilebilir. Bu ilaçlar mantarı öldürmek için doğrudan sorunlu olan bölgeye uygulanır. Çevrenizde ayak mantarı için doğal veya bitkisel ürün diye satılan ürünlerden uzak durmalısınız. Tedavi olmak için aldığınız ürün size daha sıkıntılı sorunların yaşanmasına neden olacaktır.

Mantar rahatsızlığından korunmanın yolları

  • Kalitesiz ve sentetik ayakkabılar kullanmak ayaklarınızın nemli kalmasına neden olacaktır. Bu yüzden ayakkabı tercihinizi ayaklarınızın hava almasını sağlayacak olan deri ayakkabıları kullanmalısınız.
  • Polyester içerikli ucuz çorap yerine pamuklu çorap kullanmalısınız. Çoraplarınızı günlük olarak değiştirmeyi unutmayınız.
  • Mantarın sevdiği ortam olan ıslak ve nemli zeminlerde çıplak ayakla dolaşmayınız.
  • Hamam veya sauna gibi ortak kullanım alanlarında kişisel terliğinizi kullanmalısınız.
  • Havuzdan çıktıktan sonra ayaklarınızı mutlaka yıkamalı ve nemli kalmasını engellemelisiniz.

Son olarak yukarıda belirttiğimiz gibi mantar parmak aralarında kaşıntı ve pullanma ile kendini gösterir. Tedaviyi aksatmanız halinde ayak tabanı ve ayak sırtına doğru yayılarak ciddi anlamda sizi büyük sıkıntıya sokacaktır.

Ayak Bakımı bölümümüzdeki tüm makalelerimize BURADAN ulaşabilirsiniz.

SOSYAL MEDYA

0BeğenenlerBeğen
1TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

POPÜLER KONULAR

İLGİLİ MAKALELER