Aloe Vera Jel Nasıl Yapılır?

0
385

Aloe Vera Jel Nasıl Yapılır?

Aloe vera jel içerdiği E vitamini sayesinde bayanların cilt bakımında vazgeçilmezlerindendir. Evinizde kolaylıkla yapabileceğiniz bu bitki, ev ortamında kolaylıkla yetiştirebileceğiniz bir bitkidir. Dibinden yavrular verir, iyi güneş alan bir yerde çok fazla sulamadan kaçınarak kolaylıkla bakımını yapabilirsiniz. Aloe vera bitkisinin jelini elde etmekte oldukça basittir. Kökten dikkatlice ayrılan bir yaprak önce bir kabın içerisinde dik bir şekilde yani dikenleri yukarı bakacak bir şekilde 1 saat kadar dinlendirilerek içindeki tahriş edici özünün çıkması sağlanır.

Ardından yıkanarak önce dikenleri şerit şeklinde kesilerek ayrılır. Bıçak ya da bir soyucu ile yaprağın dış tabakası soyuldukça içinde jele yani aloe vera jeline ulaşmış oluruz. Jel bu hali ile alınıp kullanıma hazırdır. Dilenirse içine daha yumuşak bir kıvam için farklı yağlar eklenebilir.

Aloe Vera Faydaları Nelerdir?

Ev ortamında zahmetsiz ve maliyetsiz bir şekilde kolayca elde edebildiğimiz aloe veranın faydaları ise hiç te azımsanacak kadar değildir. Eski çağlardan bu yana bilinen birçok faydası vardır. Bunlardan birkaçını sıralayacak olursak…

Cilt Bakımı: Cildin ph dengesini düzenler, yara tedavilerinde etkilidir, güneş yanık tedavilerinde, cilde yumuşaklık kazandırır genç tutar, sivilce ve akneleri temizler, uçuk, sedef, mantar tedavilerinde etkilidir, gözenekleri temizler, ölü deriyi atar. Lekelerin yok olmasına yardım eder, toksinlerden arındırır, yeni hücre yapımı sağlar, iltihap giderir, yaşlanma etkilerini durdurmada ve kırışıkları azaltmada etkin rolü vardır. Kleopatra’nın güzellik sırrının aloe vera olduğu söylenmektedir.

Saç Bakımı: Saçların güçlenmesini, canlı görünmesini sağlar, dökülmesini önler, hızlı uzamasını sağlar, saç derisi ph değerini dengeler ve yumuşaklık verir.

İç Organlar üzerine Etkisi: Kan basıncını düzenler, kalp hastalığı riskini azaltır. Sarılık tedavisinde kullanılır, karaciğer rahatsızlıkların etkilidir, astıma iyi gelir, kolesterolü dengeler, metabolizmayı güçlendirir, bağışıklığı güçlendirir, sindirim sistemi üzerine etkili olup kabızlığı giderir, radyasyonun olumsuz etkilerinden korur, soğuk algınlığı ve grip tedavisinde etkili olup öksürüklerde balgam söktürücü etki gösterir.

Nasıl Yapılır kategorimizde yer alan tüm makalelerimize BURADAN ulaşabilirsiniz.

Nasıl Yapılır bölümümüz için sizin tarafınızdan yapılmış olan ve ustalık isteyen maharetlerinizi BURADAN bizlere ulaştırarak sizin adınıza yayınlayabiliriz.

Facebook Yorumları

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin.