26 Mayıs Pazar 2024
AnasayfaKadıncaAdet Sancısını Azaltmanın Yolları

Adet Sancısını Azaltmanın Yolları

Adet Sancısını Azaltmanın Yolları

Ergenlik çağına girdikten sonra her genç kız, düzenli olarak adet görmeye başlar. Belli bir yaşa kadar devam âdet kanamaları her ay 28 günde bir tekrarlanmaktadır. Bu dönem sonunda yumurtalıklarda bulunan pis kanın atılmasıyla birlikte tamamlanır. Yaklaşık olarak 6-7 gün boyunca süren bu döngü, her ay kendini tekrarlamaya devam eder. Bu dönem içerisinde kişiden kişiye farklılık gösteren ağrılar yaşanmaktadır. Bu adet sancısını azaltmanın yolları hakkında siz meleklerimizi bilgilendirmek istiyoruz. Bazen düzensiz olarak bu döngü ile karşılaşmak mümkündür ancak korkulacak bir durum yoktur. Her kadında farklı tarihlerde meydana gelen adet döngüsü, biraz sancılı geçen bir dönemdir. Genelde karın ağrısı, mide bulantısı ve sivilce gibi problemler bu dönemde yaşanmaktadır.

Adet sancısından nasıl kurtulurum?

Adet sancısı, bazen adet olmadan önceki günlerde bazense adet esnasında kendini gösteren kasıntılı bir sancıdır. Kan basıncından dolayı kasıklarda meydana gelen bu ağrıları azaltmanın kolay ancak etkili yolları mevcuttur. Öncelikle, adet döneminiz yaklaşırken, her gün en az 2 litre düzenli olarak su içmeye özen göstermeniz gerekir. Ağrıları hissetmeye başladığınız zaman, ilk olarak ilaç kullanımına yönelmemelisiniz. Ağrıları azaltmanıza yardımcı olacak diğer bir malzeme ise sıcak su torbasıdır. Sıcak su torbanızı doldurduktan sonra, ağrılı bölgelere hafif hafif masaj yaparak uygulayabilirsiniz. Sıcak su torbanızın tam olarak size uygun boyutlarda olması da çok önemlidir.

Adet sancılarınızdan kurtaracak bitki çayları

Adet sancılarını azaltmanın bir diğer yolu ise bitki çayı tüketmektir. Sakinlik veren ve vücudu dinlendirici etkisi olan bitki çayları sayesinde adet sancılarınızı en aza indirebilir ve hem bedenen hem de ruhen dinlenmiş hissedebilirsiniz. Bitki çayı hazırlarken, içerisine daha çok papatya, defne, zerdeçal, zencefil, kara üzüm gibi ağrı kesici özelliklere sahip olan bitkileri eklemeniz gerekir. Hem ağrı kesici özellik taşıyan hem de son derece lezzetli olan bitkileri, kaynamış su ile demleyerek kendinize harika bir ağrı kesici çay hazırlayabilirsiniz. Çay tüketimi de sancılarınızı azaltmazsa, mutlaka ılık suyla masaj yaparak duş yapmanız, sizi ve sancıları rahatlatacaktır.

Regl Dönemi kategorimizde yer alan tüm makalelerimize BURADAN ulaşabilirsiniz.

SOSYAL MEDYA

0BeğenenlerBeğen
1TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

POPÜLER KONULAR

İLGİLİ MAKALELER