Yumurtlama Bozukluğu Nedir ?

0
794

Yumurtlama Bozukluğu Nedir?

Kadınlarda her ay görülen adet günlerine bağlı olarak konumlanan yumurtalama süreci bazen de düzensiz olarak görülmektedir. Tıp dilinde ovulatuar disfonksiyon olarak tabir ettiğimiz yumurtlama bozukluğu kısırlığa varan sonuçları ile tanınmaktadır. Adetleri düzenli olmayan bayanların yumurtalamaları az yada hiç olmayabilir.

Polikistik over hastalığı dediğimiz hormonların fazla yada yavaş çalışmasına bağlı olarak gelişen vücut olaylarına dikkat çekmek isteriz. Bu hastalıkla birlikte tüylenme, seyrek adet görme, şişmanlık gibi sorunlar baş göstermektedir. Bu da genellikle hormonları ilgilendiren bir durumdur. Yumurtlama sağlanamayan hastalar da daha çok menopoz, hipofiz bezi düzensizlikleri ve genetik problemler açığa çıkmaktadır. Vücut gelişiminde normal bir seyir olması gereken yumurtlama problemli olduğu zaman vücut içinde de farklı etkilere de yol açacaktır.

Kadınlarda yumurtlama bozukluğu olup olmadığını anlamak için yumurta takibi ile birlikte progesteron hormonuna bakılarak ölçüm değerleri gözlenmektedir. Adetin 21. gününde yapılacak olan bu ölçüm değeri belirli olan değerlerden yüksek çıkmalıdır ki yumurtlama da problem olmadığı anlaşılsın.

Yumurtlama bozukluğunun başlıca sebepleri arasında Stres, Ani kilo değişkenliği, Kronik Rahatsızlık, Psikolojik Travma olarak sayabiliriz.

Bu rahatsızlıkla uğraşan ve anne olmak için çabalayan meleklerimiz tedavisi için konusunda uzman hekimlere başvurmalıdırlar. Genellikle tedavi yöntemi kişiye göre değişkenlik göstersede Yumurtlama Tedavisi yani Ovulasyon İndüksiyonu adı verilen tedaviler uygulanmaktadır.

Kulaktan dolma bilgiler ile kesinlikle size önerilen ilaç ve benzer ürünleri kesinlikle KULLANMAYINIZ…

Yumurtlama Problemi Hakkında Bilgiler yazımıza BURADAN ulaşabilirsiniz.

Kadın Hastalıkları kategorimizde yer alan tüm makalelerimiz bilgi amaçlı olup, tedavi amaçlı kullanılmamalıdır. Yaşadığınız rahatsızlık için mutlaka doktorunuzdan randevu alarak gerekli kontrollerinizi yaptırınız.

Kadın hastalıkları bölümümüzdeki tüm yazılarımıza BURADAN ulaşabilirsiniz.

Facebook Yorumları

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin.