Tüp Bebek Tedavisinde Psikolojik Hazırlık

0
344

Tüp Bebek Tedavisinde Psikolojik Hazırlık

Her çiftin hayattan beklentisi çocuklarıyla bütünleşecekleri bir çekirdek aile olabilmektir. Bebek sahibi olabilmek için Tüp bebek yöntemi ile bu özlemini gidermek isteyen annelerin bu tedaviye başlamadan önce psikolojik olarak hazır olması gerekmektedir.

Anne baba olmak bazı anne ve baba adayları için olağan şekilde gelişe de günümüzde bazı çiftler bu isteklerine o kadar kolay ulaşamamaktalar.

Çeşitli etkenlerden dolayı doğal yoldan hamileliğe ulaşamayan veya sağlıklı bir hamilelik süreci geçiremeyerek anne babalık duygusunu yaşayamayan çift sayısı günümüzde geçmişe oranla daha da fazlalaşmış durumda.

Bu etkenlerden bazıları genetik faktörler olmakla birlikte yaş, beslenme alışkanlıkları, yaşanan stres ve çevresel baskıdır. Doğal yoldan anne ve baba olamayan çiftler çözüm olarak tüp bebek tedavisine başlamaya karar vererek bu amaçları uğrunda ilk adımlarını atarlar.

Ancak tüm hamileliklerde olduğu gibi bu süreçte de özellikle anne adayının psikoloji tedavi sürecini etkileyen önemli bir faktördür.

Çünkü hormonlar stres ile baskılanır ve bu durumda tedavi de baskılanır hal alabilir. Bu sürece girişe karar verme aşaması ve ilerleyen süreçte özellikle eşlerin birbirine olan psikolojik desteği büyük önem taşır.

Eşler birbirini ve evliliklerini çocuklarının olması şartına bağlı tutmamalı ve her durumda birbirlerine olan destelerini hissettirmeleri karar verme ve süreci sağlıklı yürütebilmede psikolojik baskıyı azaltacaktır.

Tüp Bebek Tedavisinde Psikolojik Hazırlık Önemi

Eşlerin bu süreçte yapabileceklerini birkaç adımla sırlamak gerekirse; Doğal yolla olmuyorsa hiç olmayacak demek değildir ve buna inanarak tedaviyi kabul etmek birinci basamaktır.

Eşlerin birbirine olan bağlılığı, sevgi ve anlayışı özellikle baba adayının anne adayının girdiği hormonal değişimleri de göz önüne alarak göstereceği anlayış ve vereceği destek hayatın her alanında olduğu gibi bu süreçte de tedaviye en büyük artı olacaktır.

Özetle anlatmak gerekirse anne ve baba adayının tüp bebek tedavi tedavisinde psikolojisi ne kadar olumlu ve rahat ise hayatın her alanında olduğu gibi bu tedavi sürecinde de olumlu sonuç alma şansınızı arttıracaktır.

Tüp Bebek Tedavisinde Psikolojik Hazırlık Sonucu Olumlu Etkiler

Karar verildikten sonra başlanacak tedavi sürecinde doktor seçimi önemli rol oynamaktadır.

Gidilen doktordan beklenen ilgi ve alakanın görülmemesi sizi kuşku ve telaşa düşürmeye yetecektir.

Beklenen güvenin doktor tarafından hissettirilmemesi, doktorla karşılıklı diyaloglarda aklınızdaki sorulara yeterli cevap alamama durumu sizi güvende hissettirmeyecektir.

Daha başlangıçta doktor ve tedaviye güveninizi kırarak kendinizi yetersiz bir tedavi sürecine girmiş hissettirebilir.

Bu yüzden tam olarak güvenilmeyen doktor ve olumsuz bakılan bir tedavi de psikolojinizi olumsuz yönde etkiler. Karar verilmesinin ardından başlanan tüp bebek tedavi sürecinde de eşler hemen ilk transferden sonra gebelik elde edilecek diyerek kendilerini şartlamamalılardır.

Oluşabilecek olumsuz bir sonuç karşısında psikolojik olarak büyük hasarlar almanın da önüne geçecektir.

Facebook Yorumları

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin.