Menepoz Döneminde Beslenme

0
777

Menepoz Döneminde Beslenme önemli bir konu olmasının yanı sıra bu dönem içerisinde sağlıklı beslenmeme durumunda can sıkıcı durumların yaşanmasına sebebiyet verebilir.

Menepoz sonrası kadınlarda sıkça rastlanan en büyük rahatsızlk kemik ( Osteoporoz) erimesidir. Bu yüzden vücudun ihtiyacı olan kalsiyumu desteklemek için Süt, Peynir ve Yoğurt gibi ( YAĞSIZ) ürünleri hergün tüketmeniz gerekmektedir. Kemik erime riskini azaltmak için düzenli olarak yapacağınız kısa yürüyüşlerde kemik erime riskini azaltmaktadır.

Sebze olarak tavsiye edebileceğimiz ürünlerin başında içerdiği kalsiyum oranı bakımından zengin olan Nohut, Bezelye, Mercimek gibi kuru bakliyat ürünlerinide öğünlerinizden eksik etmemelisiniz.

Menepoz Döneminde Beslenme durumumuzda önem vereceğimiz bir durum ise Omega 3 yağını bolca tüketmemiz olacaktır. Özellikle deniz mahsülleri tüketimine önem vermelisiniz. Hafta da 2 olmak şartı ile balık tüketmeye özen göstermelisiniz. Balık sevmeyen meleklerimizin vüdumuzun ihtiyacı olan bu vitamini balık kapsülü içerekde sağlayabilirler…

Yemek tercihi değişikliğine gitmek zorunda kalabilirsiniz. Yağda pişmiş yemek yerine ızgara ürünleri veya haşlanmış sebze tüketmeyi tercih etmelisiniz. Özellikle kırmızı et yerine beyaz et ( Tavuk ve mahsüllerini) tüketmeye gayret gösteriniz. Yemeklerinizde kullandığınız margarin veya ayçiçek yağından vazgeçmeli yerine mümkün olduğunca zeytinyağı veya tereyağ tüketimine özen göstermelisiniz.

Spora hayatınızda bir yer vermeli ve hergün düzenli olarak spor yapmaya vakit ayırmaya dikkat ediniz. Spor hem vücudunuzun sağlıklı olmasına hemde menepoz döneminde kemiklerin sağlamlığını arttırmanıza yardımcı olacaktır.

Ekmek tüketimini azaltmalı veya beyaz ekmek yerine çavdar ekmeği, kepekli ekmek tüketmeye özen göstermelisiniz. Yaşam kaynağımız olan su tüketimi bu dönemde hassas bir rol üstlendiğinden dolayı bolca su tüketmeye özen gösteriniz.

Su tüketimizi arttırmalı veya takviye etmelisiniz. Özellikle çay, kahve türü sıvı tüketmek yerine ayran, doğal meyva suyu tüketmeye çalışınız. Evinizde kolaylıkla yapabileceğiniz mevsimine uygun meyvaları sıkarak doğal meyva suyu elde edebilirsiniz.

Menepoz bir kadın için yaşamın sonu değil yeni bir yaşamın başlangıçı olmalıdır. Moralimizi bozmamalı ve bu durumun çok doğal bir olay olduğu kabul etmemiz gerekiyor. Hayatımızda her yaşın ayrı bir güzelliği olduğunu bildiğimiz sürece Bizmelekler her şeyin üstesinden gelebiliriz.

Facebook Yorumları

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin.