Era Testi Nedir?

0
446

Era Testi Nedir?

Tüp bebek tedavi sürecindeki kadında rahimden alınan bir parçanın genetiğinin ve embriyo implantasyonuna uygun olup olmadığının incelenmesi ve böylece doğru zamanda embriyo transferi yapılabilmesi için kullanılan testtir.

Tüp bebek tedavi sürecindeki anne adayı kadından toplanan yumurta ve baba adayından alınan spermin buluşturulması sürecinden sonra oluşan embriyo normal şartlarda 5. gününde anne adayı rahmine transfer edilmektedir.

Ancak bu işlem sonra transfer edilen embriyonun anne adayı rahmine implantasyonu yani rahme tutunması ile hamilelik oluşmuş olmaktadır.

Ancak her tüp bebek tedavi süreci anne adayını pozitif gebelik sonucuna ulaştırmaz.

Bunun sebeplerinden biri de embriyorahim dışı ortamda transfer edilebilecek duruma gelse de rahmin henüz implantasyona hazır olmamasıdır.

İmplantasyona hazır olmayan rahim, transfer edilen embriyo ne kadar sağlıklı olursa olsun onu kabul etmez ve embriyo tutunamayarak gebelik elde edilmez.

Başarısız tüp bebek denemelerinin önüne geçebilmek için anne adayına embriyo transferi yapılmadan önce Era testi uygulanarak rahim implantasyona hazır oluş zamanı tespit edilir.

Bu test sonucuna göre normalde 5.gün transferi yapılan embriyo 4. gün ya da rahim durumuna göre 6. , 7’ci Günlerde transfer edilerek embriyonun rahme tutunması yüksek oranda artmış olur.

Era Testi Ne Zaman ve Nasıl Yapılır?

Tüp bebek sürecindeki anne adayına doktoru tarafından belirlenen sürecin belirlenen zamanında rahim dokusundan küçük bir örnek alınma sureti ile yapılır.

Ameliyathane ortamında yapılan uygulanmanın aşamalarını özetleyecek olursak;

İnce bir kateter rahim içerisine yerleştirilir.

Kater üzerine ince bir doku çekebilecek piston vasıtası ile doku parçası alınır.

Alınan dokunun analiz sonuçları ile embriyo transfer sürecine karar verilir.

Doku alma işlemi sonrası kısa süreli kramp ve ağrılar ile hafif lekelenme tarzı akıntılar yaşanabilir. Rahim içi duvarından doku alınması işlemi çok ağrılı bir işlem olmasa da hafif bir anestezi ile anneyi adayının heyecanıda yatıştırılabilir.

 

 

Facebook Yorumları

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin.